nocomments

Yunanistan’a Gideceklere İpuçları

Yunanistan’a ilk defa gideceklere göz ardı etmemesi gereken 23 adet ipucu vereceğim. Benimde yaşayarak öğrendiğim bu yanlış bilinenleri ya da ön görülenleri doğru bir şekilde tek bir yazıda toparlayarak kısaca bilgi edinebilmeniz avantaj olacaktır.

1.Yunanistan Avrupa Birliği üyesi ve Schengen Bölgesi’nde olduğundan Schengen vizesi ile giriş yapılır.

2. Schengen vizesini seyahatinizden öncesinden başvuru yapıp KOSMOS‘dan görüşme randevusu almanız gerekir.

3. Başvurunuzu bir ay öncesinden de yapsanız, Yunanistan Schengen vizenizi ülkeye giriş yapmayı istediğiniz gün itibari ile verecektir.

4. Yeşil pasaport sahipleri Yunanistan’a vizesiz giriş yapabilirler.

5. Türkiye kıyılarına yakın Yunan Adaları ziyaretlerinde kapıda vize uygulaması vardır. En fazla 6 gece konaklamaya izin verilen ve tek giriş olarak düzenlenen bu kapıda vize uygulamasına dahil adalar; Sakız, Rodos, Kos, Somos, Midilli ve Meis‘dir.

6. Kara yolu ile özel araç ile Yunanistan’a gidecekseniz İpsala Sınır Kapısından geçmeniz gerekir.

7. Özel araç ile Yunanistan’a giriş yapacak olan şoförlerin yeni çipli ehliyeti olması yeterlidir. Ehliyet dışındaki belgeleri Araba ile Yurt Dışına Çıkmak için Gerekli Bilgiler ve Belgeler yazımdan daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

8. İpsala Sınır kapısında Yunan sınırındakiler dahil tüm polisler Türkçe bilmektedir.

9. Yunanistan’a ilk defa giriş yapacaklar için Yunan Sınır kapısında Yunan polisi yanına çağırıp parmak izini alacaktır. Kendisi ile Türkçe konuşabilirsiniz.

10. Türkiye’ye dönüşlerde Türk polisi gözüne kestirdiği araçları aramaktadır. Türkiye’ye gümrük kapsından geçişe izin verilen alkol sınırı 1 şişe yüksek alkollü (rakı, viski, vodka vb.), 2 şişe hafif alkollü (şarap, şampanya vb.) içeceklerdir.

11. Yunanlıların Sieata saati 15:00 ile 17:00 arasındadır. Yunanlılar öğlen Siesta zamanlarında asla çalışmıyorlar ve gerçekten uyuyorlar. Öğleden sonra kendi işini yapan dükkanların açılıp açılmayacağının ise garantisi yoktur.

12. Alışverişinizi Pazar gününe bırakmayınız. Zira Pazar günleri süpermarketler dahil tüm dükkanlar kapalıdır.

13. Yunanistan’da restorana Taverna denmektedir. Bizim anlayacağımız dilden tabak kırıp sirtaki yapılan tavernalardan değildir. Taverna akşam yemeğinde hafif müzik çalan yerlerdir.

14. Ouzo (okunuşu ile uzo) Türk rakısına nazaran daha tatlı ve anasonludur. Türk rakısına en yakın olan Barbayanni markasının mavi renkli olanıdır.

15. Kuzey Yunanistan’da Türk nüfus yoğunluğu oldukça fazla olduğundan restoranlarda bile çalışanlar Türkçe bilmektedir.

16. Yunanistan’da Güney’e doğru indikçe Türk nüfusu azalmakta Türkçe bilen sayısı neredeyse hiç olmamaktadır.

17. Yunanistan’ın her bölgesi kartpostallardaki gibi beyaz evlerden oluşmuyor. Özellikle Kuzey Yunanistan’da evler beyaz değildir. Hayal kırıklığına uğramayınız. Beyaz evler Güneydeki Yunan Adalarında vardır ancak hepsinde de değildir.

18. Yunanistan’da piriz girişleri Türkiye ile aynıdır. Her hangi bir dönüştürücü almanıza gerek yoktur.

19. Yunanistan konaklama ücretlerine %13 oranında KDV yansıtır. Buna ek olarak %0,50 oranında Şehir Vergisi vardır. Ayrıca kişi başına gecelik olarak Devlet Vergisi uygulaması vardır. Kişi başı x 0,50£ x Gece olarak hesaplanır. Bu 0,50£ otellerin maksimum doluluğuna göre belirlenip değişiklik gösterebilir.

20. Yunanlılar kahve içmeye bayılırlar. Mevsim farketmeksizin kahve siparişleriniz sıcak istediğinizi belirtmediğiniz taktirde buzlu gelecektir.

21. Resmi tatillerde özellikle 1 Mayıs’ta hiç bir ulaşım aracı (otobüs, tren, metro vb.) çalışmaz.

22. Müze girişleri oldukça pahalıdır. Kasım’ın başı ve Mart’ın sonu arası her Pazar günü müzelere giriş ücretsizdir. Bu duruma resmi tatillere denk gelen Pazarlar hariçtir. Sezon aylar (Temmuz, Ağustos, Eylül) hariç geriye kalan aylarda ise ayın ilk pazarı müze ziyaretleri ücretsizdir.

23. Yunanistan’da otopark problemi vardır. Sokakta arabanızı koyabileceğiniz bir yer bulamazsınız ve otoparka bırakmanız gerekir. Otoparklar günlük 24 saat dilimi içinde ücretlendirilir. Akşam saat 20:00 ‘de otoparka bıraktığınız aracınızı ertesi gün sabah 10:00 ‘da alacaksınız 2 gün ücreti ödersiniz. Otelinizin otopark hizmeti verdiğinden emin olursanız bu durum çözülecektir.