nocomments

Amsterdam Gezi Rehberi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam turistlerin yoğun olarak ilgili gösterdiği muazzam bir şehirdir. Şehrin rahat özellikleri herkeste merak uyandırıp mutlaka gitmek görmek için zaman kolladığı bu şehrin öğrenci nüfus yoğunluğu da oldukça fazladır.

AMSTERDAM’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Amsterdam yılın her mevsimi gezmesi oldukça kolay ve zevkli olan Avrupa şehirlerindendir. Ancak turistlerin en çok tercih ettiği mevsim İlkbahar sonlarından yaz aylarına uzanan o sıcak aylardır. Türkiye’de yaşamaya alışmış bünyemize maalesef kış ayları oldukça soğuk gelecektir. Hava durumuna bakıp da aldanmayın derim… Amsterdam’ın Türkiye’den çok daha kuzeyde olduğunu var sayarsak hissedilen sıcaklık derecesi de o oranda düşecektir. Esen rüzgar yüzünüzü felç edecek kadar hissedilir olup tatiliniz sırasında sizi hasta edebilir.

Kış ayları oldukça karlı geçtiğinden şehir manzarası harika gözüküp sizleri baştan çıkartabilir ancak buna hazırlıklı gitmenizde fayda vardır. Termal mont ve taytlar bavuldaysa sıkıntı yok 🙂 Kar manzalaralarında Amsterdam şehir merkezinin tadına varır, muazzam köylerini ziyaret edebilirsiniz.

Nisan- Ekim ayları arasında ziyaret planlayan sıcağı seven turistim diyorsanız durmayın derim 🙂 Lale manzaraları Mayıs ayında sizleri bekliyor olacaktır. O enfes görünümdeki manzaraların tadını çıkartabilirsiniz. Nergis ayı Nisan’da şehir ziyaret etmek isteyenleri eğlenceli şehir aktiviteleri ile karşılaşabilirler.

AMSTERDAM’A NASIL GİDİLİR?

İstanbul’dan Amsterdam’a Türk Hava Yolları (THY), Pegasus ve KLM hava yollarının aktarmasız direkt uçuşları mevcuttur. İstanbul Hava limanın’dan (IST) uçuşunuzu gerçekleştireceğiniz taktirde THY ve KLM hava yollarından bilet alabilirsiniz. Sabiha Gökçen Hava limanını (SAW) tercih edecekseniz THY ve Pegasus hava yolları ile direkt Amsterdam’a uçuş yapabilirsiniz.

Uçuş süresi yaklaşık olarak gidiş ve dönüşte ortalama 3 saat 30 dakika sürmektedir. İstanbul’da ki her bir hava alanı için günde ortalama 4 uçuş gerçekleştiğinden Amsterdam hattı yoğun bir hattır ve indirim tarihlerini yakaladığınızda gayet uyguna direkt uçuş bilet satın alabilirsiniz.

HAVA ALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Amsterdam Schiphol Hava alanı Avrupa’nın en çok tercih edilen hava alanlarından bir tanesidir. Şehir merkezine 15 km uzaklıkta olan Schiphol Hava alanının içerisinde 3 terminali ile oldukça büyüktür. Şehir merkezine ulaşımın bir çok alternatifi olan hava alanında en çok tercih edilen ulaşım yolları ile konforlu ve kısa sürede şehir merkezine varış yapabilirsiniz.

Tren ile Ulaşım

Amsterdam Schiphol Hava alanının altında yer alan tren peronları ile 6-7 dakika da bir gelen trenler ile Amsterdam şehir merkezindeki tren istasyonuna ortalama 20 dakika da ulaşabilirsiniz.

Tren seferleri saat sabah 06:00 ile gece 00:00 arasında her 10 dakika da bir yapılıyor. Kalan gece saatlerinde ise seferler durmayıp saat başı olarak düzenlenmeye devam ediyor. Yerin altından hareket eden trene Platform 1 ve 2‘den ulaşılabiliyor. Trenlerde biletler sınıflara ayrılıyor olup 2. sınıf vagonunda seyahat ederseniz hem daha uygun bir seyahat geçirebilirsiniz. 2. sınıf vagonlar oldukça konforludur. 1. sınıf vagon ile seyahat etmek isterseniz bilet fiyatı biraz daha pahalıdır.

NS Train Tickets

Schiphol Havaalanı – Amsterdam Merkez İstasyon 2020 Bilet Fiyatları:

 • 2. sınıf tek yön yetişkin €5.50,
 • 1. sınıf tek yön yetişkin €8.34,
 • 4-11 yaş arası çocuk Railrunner bileti €2.50,
 • 0-3 yaş arası çocuklar ücretsizdir,
 • Kredi kartı ile alınan biletlere €0.50 ek ücret ekleniyor.
 • Yukarıdaki fiyatlara €1 tutarındaki bilet fiyatı dahildir.

Otobüs ile Ulaşım

Amsterdam Airport Express otobüsleri ile şehir merkezine rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu kırmızı otobüsler ile ulaşım yaklaşık 35 dakika sürmesi ile en uzun olanıdır. Otobüs kolayınıza geliyor ve tren biletleri ile uğraşmak istemeyip vaktiniz var ise tercih edebilirsiniz. Otobüs biletlerini otobüs şoföründen veya hava alanındaki Amsterdam Airport Express bilet masasından temin edebilirsiniz. Platform B15 ‘ten kalkan otobüs numarası 397 ‘dir. Unutulmaması gereken bu otobüsün son durağı Amsterdam Elandsgracht otobüs durağıdır. Bu otobüs Amsterdam Merkez istasyonuna (Central Station) gitmiyor. Otobüs çalışma saatleri 05:30 ile 00:30 arasındadır.

 Airport Bus Tickets

 • Otobüs fiyatı tek yön yetişkin €6.50 ‘dur.
 • 4-11 yaş arası çocuklar €1.00 ‘dur.
 • 0-3 yaş arası çocuklar ücretsizdir.
 • Yukarıdaki fiyatlara €1 tutarındaki bilet fiyatı dahildir.

Uçuşunuz gece olacak ise gece otobüsünü kullanmanız gerekmektedir. N97 Niteliner gece otobüsü saat 01:00 ile 05:00 arasında hizmet veriyor olup saat başı çalışmaktadır. Otobüsün son durağı gündüzde olduğu gibi Amsterdam Elandsgracht otobüs durağıdır. Tek yön gece bilet fiyatı €5.50 ‘dir.

Shuttle Bus ile Ulaşım

Tüm bu bilet ve yol bulma karmaşasından çıkıp otele direkt ulaşım sağlayabileceğiniz Connexxion’s Schiphol Hotel Shuttle ile yolculuk yapmak tercihiniz olabilir. Shuttle Bus her 30 dakikada bir saat 06:00 ile 21:30 arasında hizmet verir. Platform A7 ‘den kalkan Shuttle bus ile merkeze ulaşım ortalama 35 dakika sürmektedir.

 • Tek yön yetişkin €18.50, gidiş-dönüş €29.50,
 • 4-11 yaş arası çocuklar tek yön €9.75, gidiş-dönüş €14.75,
 • 3-8 kişi arasında grup olarak alınan biletlerde indirim uygulanmaktadır.
 • 0-3 yaş arası çocuklar ücretsizdir.

Taksi ile Ulaşım

Schiphol hava alanı çıkışında bulunan taksiler çeşitlilik gösterebiliyor. Mercedes taksi ve Standart taksiler ile seyahat edebilirsiniz. Taksi ücretleri metre ile hesaplanıp trafiğe bağlı olarak şehir merkezine ulaşım 25 ile 45 dakika arasında sürmektedir. Kısa mesafede yapılacak seyahatler €10 civarında tutmaktadır. Schiphol Havaalanı ile şehir merkezi arasındaki yolculuk ortalama €45-€50 tutmaktadır.

Standart taksi 2020 yılı fiyat tarifesi:

 • Taksi (4 kişi): €3.19 başlangıç tarifesi + €2.35 km başı + 0,39 € dakika başına fiyat,
 • Taksi (5-8 kişi): €6.49 başlangıç ​​tarifesi + €2.95 km başı + €0.44 dakika başına fiyattır.

Standart Taksi uygulaması dışında kullanabileceğiniz uygulamalar:

TAXI-ELECTRIC, Nissan ve Tesla elektrikli arabaları ile ulaşım sağlayan uygulamadır. Schiphol’dan Amsterdam şehir merkezine sabit fiyatları mevcuttur. Amsterdam şehir merkezine €40, Amsterdam Güney / De Pijp’e €30‘dur. Araçlarda ücretsiz WiFi erişimi vardır. TAXI-ELECTRIC havaalanından ararsanız ve yakınlarda müsait bir araç var ise Amsterdam’ın merkezine €30 Schiphol son dakika ücreti ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Telefon numarası: +31(0)88-1004444

Uber, taksi uygulama hizmeti Amsterdam’da UberBlack (VIP taksiler), UberVan (minivan) ve UberX (düşük maliyetli taksi) şeklinde mevcuttur. Havaalanından şehir merkezine UberBlack için €40-€60; UberX için €30 ortalama fiyatlarıdır.

AMSTERDAM ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Bisiklet ile Ulaşım

Ulaşım aracı kullanmak istemeyen çevre dostu ziyaretçilerin tercih ettiği ulaşım aracı bisiklettir. Gelişmiş bisiklet yolları sayesinde tüm Amsterdam neredeyse bisiklet kullanmaktadır. Vızır vızır bisikletlerin geçtiği yollarda aman diyim bisiklet yolundan sakın yürümeyin. Her hangi bir kazaya mağduriyet vermemek için mutlaka yaya yolunda kalmalısınız.

Bisiklet kiralama ücretleri günlük olarak yapılıp yaklaşık ortalama €10 civarındadır. Uzun süreli kiralama yapacak iseniz indirimli fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Bisiklet kiralaması yapan bir çok firma vardır. Donkey Republic, Mac Bike firması bunlardan bir kaç tanesidir.

Metro ile Ulaşım

Amsterdam’ın şehir merkezinde seyahat etmek için en uygun yollardan birisi metrodur. Amsterdam’ın dış banliyölerine de metro ile ulaşım mevcuttur. Amsterdam metrosunu GVB şirketi işletmektedir ve toplam ağ uzunluğu 43 km olan metroda 39 durak ile toplam 5 hattan (M50 / M51 / M52 / M53 / M54) oluşur. Her bir hattın kendine özel rengi vardır ve bu 5 hat kendi içerisinde rakamlarla bir çok parçaya ayrılır.

Tramvay ile Ulaşım

Metrodan daha sık kullanılan tramvaylar şehri adeta ağ gibi sarmıştır. Oldukça fazla hattı olan ve yer yüzeyinden giden tramvaya atlayarak istediğiniz lokasyona hızlıca ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki haritada görüleceği üzere rakamlarla numaralandırılmış olan hatlar tramvay hatlarıdır. Toplam 14 tane merkezi hat vardır. GVB biletlerinin geçerli olduğu tramvayları özellikle kış aylarında kullanmak çok mantıklı olabilir.

AMSTERDAM ULAŞIM BİLETLERİ

Amsterdam genelinde kullanabileceğiniz bir çok çeşit bilet türü mevcuttur. Trende geçen bilet metroda ya da otobüste geçmeyebiliyor. Amsterdam’a gitmeden önce bu bilet karmaşasının içine düşmek yerine önceden bilet türlerini anlamakta ve ya satın almakta fayda olabilir. Özet şeklinde Amsterdam genelinde kullanabileceğiniz bilet türlerinden sırası ile bahsedeceğim.

GVB Biletleri

GVB 1 Saatlik Bilet: Ücreti €3.20‘dir. GVB tramvay / metro / otobüslerde geçerlidir, trenlerde geçerli değildir.

Otobüs Tramvay Metro (BTM) Bileti: Ücreti €6.50‘dur. GVB, Connexxion, ve EBS otobüslerinde 90 dakika geçerlidir.

Sınırsız GVB Günlük Bilet:

1 günden 7 güne kadar seçeceğiniz gün sayısına göre ücretlendirilip GVB ağında (tramvay, metro, otobüs) sınırsız seyahat etmenizi sağlan biletlerdir. Bilet ilk check-in esnasında geçerliliği başlayıp 24 saat kullanım yapmanızı sağlamaktadır. Hava alanı treninde veya 397 hava alanı otobüsünde geçerli değildir. Bileti tramvaya bildiğinizde almak isteseniz sadece 24 ve 48 saatlik versiyonu satılmaktadır. Diğer sınırsız biletleri istasyon ve ya hava alanından almanız gerekmektedir.

24 saat (1 gün) €8.00
48 saat (2 gün) €13.50
72 saat (3 gün) €19.00
96 saat (4 gün) €24.50
120 saat (5 gün) €29.50
144 saat (6 gün) €34.00
168 saat (7 gün) €37.00
4-11 yaş arası çocuklar 24 saat bilet €4.00
0-3 yaş arası çocuklar ücretsizdir.

OV-Chipkaart

OV-chipkaart Amsterdam metrosunda kullanılan toplu taşıma akıllı kart sistemidir. Yolcuların kapı bariyerlerinde ki okuyucular aracılığı ile check-in ve check-out yapılması gereken kartlardır. Bizlerin alışık olduğu toplu taşıma kartına benzemektedir. Ne kadar seyahat edersen o kadarını ödüyorsun. Kartın bir çok çeşidi oluyor. İsimsiz OV-Chipkaart, İsme özel OV-Chipkaart ve Trenlerde %40 indirim sağlayan OV-Chipkaart olarak 3 çeşittir. Ancak turist olarak ziyaretlerde isimsiz olan OV-Chipkaart hemen temin edilebiliyor.

OV-Chipkaart ücreti €7.50 olup kartı satın aldığınızdan itibaren 5 yıl geçerliliği oluyor. Bu ücret kart fiyatı olduğundan satın alındığından itibaren içine para yüklemek gerekiyor. Standart ücret tarifelerinde herhangi bir toplu taşıma aracında kullanılabiliyor. Kartın içerisindeki minimum bakiye trenlerde €20 veya diğer ulaşım araçlarında (tramvay, metro,vb) €4 olması gereklidir. Ulaşım aracını kullanırken check-in yapıldığında bu miktarlarda karta bloke konur ve check-out yapıldığında olması gereken tutar karta geri iade edilir. Check-out yapmadan araçtan asla inmeyiniz yoksa bloke konulan tutar kaybolacaktır. Çok fazla seyahat planlayan ziyaretçiler için iyidir, her seferinde bilet satın almanın sıkıntısını azaltır.

Amsterdam Travel Ticket

Amsterdam Seyahat Kartı 1,2,3 günlük seçenekleri ile GVB hatlarında sınırsız kullanımını, hava alanı tren ve otobüs yolculuğu ile birleştirmenizi sağlar. Bilet hava alanı treni (NS trains) ile 397 Amsterdam Airport Express otobüsünde geçerlidir.

1 günlük (€17.00), 2 günlük (€22.50) veya 3 günlük (€28.00)’ dir. Ücretler günlük olarak aktive olmaktadır. 24 saatlik uygulama bu bilette yoktur. Bilet saat 00:00 ‘da aktive olup 23:59’da geçerliliği bitmektedir. Geç saatte hava alanına varış yapıldığında satın alınması önerilmez. Trenlerin 2. sınıf vagonlarında geçerlidir.

Amsterdam & Region Travel Ticket

Amsterdam Bölgesel Seyahat Bileti Amsterdam bölgesindeki tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan 1 günlük (€19.50), 2 günlük (€28.00) veya 3 günlük (€36.50) bilettir. Buna NS trenleri, tüm bölgesel otobüsler (Connexxion, EBS ve Arriva Keukenhof hizmetleri) ve tüm GVB Amsterdam otobüsleri, metro ve tramvaylar dahildir.

Bu bilet Amsterdam dışında yan geziler yapmak için çok uygundur. Bilet bölgesi Waterland balıkçı köyleri alanı, Zaanse Schans / Endüstriyel Miras alanı, Amsterdam plajları, Çiçekler alanı, Kaleler / Bahçe alanı ve Yeni Kara bölgesini içerir.

Holland Travel Ticket

Hollanda genelinde geçerli olan Hollanda Seyahat Bileti 1 günlük olarak satılır. 1 günlük €62 olup özellikle yoğun (peak) zamanlarda kullanılır. Yoğun zaman (peak time) saat 06:30 ile 09:00 arasındadır. Yoğun olmayan zamanlarda 1 günlük ücret €42 ‘dur. Ancak yoğun saatler arasında bu bilet geçerli değildir.

Waterland Day Ticket

Waterland bölgesine (balıkçı köyleri) EBS bölgesel otobüsleri için geçerli olan bilet yetişkinler için 1 günlük €10, 4-11 yaş arası çocuklar için €3 ‘dur. GVB taşımalarında veya Connexxion otobüslerinde geçerli değildir. Bu bilet Amsterdam köylerine giderken almanız gerek bilettir. 1 günlük bilet ile birden fazla köye sınırsızca seyahat edebilirsiniz.

I AMSTERDAM ŞEHİR KARTI

I Amsterdam resmi turist kartı bir çok müzeye ücretsiz girişin yanı sıra GVB ulaşımını ücretsiz kullanımını sağlamaktadır. Bu kartın bir çok avantajı vardır. Sınırsız GVB ulaşımın yanında Rijksmuseum ve Van Gogh Müzesi gibi daha bir çok müzeye ücretsiz giriş sağlıyor. Turistik olarak müzeleri gezecek olan kart sahipleri fiyat olarak oldukça avantajlı duruma gelmektedir. Ücretlendirilmesi saat bazında yapılıp 24 saat (€65), 48 saat (€85), 72 saat (€105), 96 saat (€120), 120 saat (€130).

I Amsterdam şehir kartının avantajları nedir?

 • 2020 yılında Amsterdam’daki 60 müze ve etkinliğe ücretsiz giriş,
 • Kartın geçerlilik süresi boyunca şehirdeki GVB ulaşım sistemini (tramvay, otobüs ve metro) ücretsiz kullanım,
 • Amsterdam şehir merkezinin dışındaki turistik yerlere ücretsiz ve indirimli giriş,
 • Kanal gezisi ücretsiz,
 • Birçok restoran ve kafede %25 indirim,
 • Amsterdam’da bisiklet veya tekne kiralamada indirim,
 • Bira, elmas, peynir ve yel değirmenleri gibi Hollanda simgelerine gitmek ücretsiz,
 • Haarlem, Zaanse Schans, Volendam ve daha bir çok köydeki etkinliklere ücretsiz veya indirimli giriş sağlar.

I Amsterdam şehir kartı için önemli notlar:

 • Amsterdam dışında ulaşım ve NS tren seyahati dahil değildir.
 • Trenler veya otobüslerle ulaşım Connexxion, Arriva ve EBS tarafından sağlanmaktadır.
 • Hava alanı ulaşımı için ayrıca bilet alınması gerekir.
 • I Amsterdam Şehir Kartı’nın çocuklara özel bir fiyat uygulaması yoktur.
 • 10 yaş ve altı çocuklar için ziyaret edilecek yere göre indirimler sunulabilir.
 • Van Gogh Müzesi için tercih edilen zaman aralığı önceden rezerve edilmelidir.

AMSTERDAM’DA KONAKLAMA

Amsterdam’da yapacağınız aktivitelere ve ilginizi çeken yerlere göre konaklama seçeneklerini gözden geçirmek gerektiğini düşünüyorum. Ulaşım araçlarının bu kadar pahalı olduğu Amsterdam’da gezip görmek istediğiniz yerlere uzunca tren, metro yolculuğu yaparak hep vakit kaybı hem de maddi kayba uğramış olunabiliyor. Öncelikle yürüme seçeneğini göz önünde bulundurarak biraz daha merkezi bir yerde kalınabilir.

Booking.com filtreleri ile seçeceğiniz bölgede size en uygun otele rezervasyon yapabilirsiniz. Amsterdam’a yoğun turist geldiğinden dolayı küçük odaların dahi fiyatları sizlere yüksek gelebilir. Ev kiralama seçenekleri ya da ev içerisinde oda kiralama seçeneklerini AirBNB üzerinden değerlendirilebilir. Ulaşım maliyetleri de bütçeni içine konularak size en doğru seçeneğe ulaşabilirsiniz.

Bölgeleri karşılaştırırsak:

 • Tarihi Merkez: Amsterdam’ın kalbi diyebileceğimiz tüm tarihi yapıların bulunduğu merkez istasyonun bulunduğu bölgesidir. Dam Meydanı, Red Light Bölgesi buradadır.
 • Kanallar Bölgesi: Resimlerde gözüken o harika kanalların bulunduğu bölge oldukça romantik olabiliyor. 
 • Jordaan: Pahalı ve görülmesi gereken özel ve elit bölgedir. Burada konaklamak bütçeleri zorlayabilir. Anne Frank Evi bu bölgededir.
 • Oud West: Bütçeye uygun otelleri bulabileceğiniz bölgelerinden başında gelir. Tramvay ile şehir merkezine kısa sürede ulaşılabilir.
 • Müzeler Bölgesi: Müze gezmeyi sevenlerin mutlaka bulunması gereken bölgedir. Rijksmuseum ve Van Gogh Müzesi bu bölgededir.
 • De Pijp: Şehir merkezinden biraz uzak olan bu bölgede turist sayısı azdır ancak ulaşım araçlarını mutlaka kullanmak gerekir.

Bu durumda en uygun konaklama seçeneğini değerlendirmek tamamen zevklerinize ve bütçenize kalıyor.