nocomments

Amerika’ya İlk Defa Gideceklere İpuçları

Amerika’ya ilk defa gideceklerin gitmeden önce mutlaka bilmesi gereken püf noktalar vardır. Uzun ya da kısa süreli ziyaretler farketmeksiniz Türkiye ile kıyaslandığından kesinlikle önceden bilinmesinin çok iyi olacağını düşündüğüm ipuçlarını derledim.

1.PRİZ GİRİŞLERİ FARKLIDIR.

Amerika piriz girişi Avrupa standartlarında kullandığımız priz girişlerinden oldukça farklıdır. Prizdeki voltajında bizim prizlerimize göre daha düşük olduğundan Amerika’da üretilen tüm ürünler düşük voltaj ile uyumludur.

Kısa ya da uzun seyahatlerinizde bavulunuza hiç koymamanız gerek elektronik eşyalarınız olmalıdır. Özellikle saç kurutma makinesi ve saç düzleştiricisi. Saç düzleştiricisine dönüştürücü taksanız bile prizdeki voltaj saç düzleştiricinin ısınmasına yetmeyecektir. Yanınızda boşuna taşımış olacaksınız.

Aynı şekilde Amerikadan aldığınız bir saç düzleştiricini Türkiye’de kullanmak isterseniz, Türkiye’deki yüksek voltaj saç düzleştiricisine fazla gelecek ve kablolarını eritecektir.

Telefonlarınız ve bilgisayarlarınız hariç pekte dönüştürücü ile bir elektronik eşya taşımaya çalışmayız. Zira bavula ağırlık yapacaklarından dönüşte çok pişman olacaksınız.

2. ALIŞVERİŞTE ETİKET FİYATLARINA KDV DAHİL DEĞİLDİR.

Alışveriş esnasında etikette yazan fiyatlara kasada KDV ekleneceğini unutmamanız gerekir. Her eyaletin vergi oranları birbirinden farklıdır. En yüksek vergi oranı New York ve California’da uygulanmaktadır. Kasaya gittiğinizde daha fazla ücret ile karşılaşağınızı önceden bilmenizde fayda olacaktır.

3. KAPILAR DIŞA DOĞRU AÇILIR.

Türkiye’nin aksine kapılar %99 oranında dışa açılır. Aman dikkat diyelim. Yüzünüze kapı çarpma olasılığınız çok yüksek olacaktır.

4. BAHŞİŞ VERMEK ZORUNLU GİBİ BİR ŞEYDİR.

Amerika’da bahşiş vermemek verilen hizmetten memnun kalınmadığı anlamına gelir. Özellikle restoranlarda bahşiş bırakmadığınızda yanınıza gelip yemeği beğenip beğenmediğinizi soracaklardır. Bahşiş oranları %10, %15 ve %20 dir.

Bazı restoranlarda bahşiş hesaba dahil edilerek size gelmektedir. Fişinizi mutlaka kontrol etmelisiniz. %20 bahşiş dahil olan bir yemeğe ekstradan %15 daha bahşiş bırakmak istemeyebilirsiniz.

5. KREDİ KARTI GÜVENLİK ŞİFRENİZ AMERİKA’DA GEÇERLİ DEĞİLDİR.

Türkiye’deki alışverişlerinizde kullandığınız kredi kartı güvenlik şifreniz Amerika’da geçerli değildir. Mağazalar sizden şifre istemeyecektir. Eski sistem olan imza yöntemiyle alışverişinizi tamamlayacaksınız.

Restoranlarda ise kredi kartınızı verdiğinizde garsonlar gidip hesabı karttan çekip size imzaya getireceklerdir. Fişlerinizi çok iyi kontrol etmelisiniz. Kredi kartı ile bahşiş ödemek isterseniz de size getirilen fişte bahşiş yüzdelik aralıkları yazmaktadır. İşaretlediğiniz tutar ile garsonlar hesabı kartınızdan çekerken bahişi yüzdesini ekleyerek kredi kartınızdan çekeceklerdir.

6. KREDİ KARTI ÖDEMELERİNİZDE PASAPORT GÖSTERMENİZ İSTENEBİLİR.

Alışverişlerinizde kredi kartınızda yazan isim ile pasaportta yazan ismin tutması gerekir. Annenizin, babanızın ya da eşinizin kredi kartı ile yapacağınız alışverişlerde kredi kartı sahibi yanınızda değil ise bazı mağazalar sizin ödeme yapmanızı kabul etmeyecektir.

Bu durum her yer için geçerli olmasa da bazı mağazalar çok katı davranmaktadır. New York’ta bu durumla hiç karşılaşmayıp San Francisco’da her mağazada bu durum karşınıza çıkabilir. Dikkat etmekte fayda vardır.

7. KIYAFET BEDENLERİ NORMALDEN BÜYÜKTÜR.

Amerika’da kıyafet ölçüleri Türkiye’den oldukça farklıdır. Ölçü birimleri de oldukça farklı olduğundan özellikle ayakkabı satın alacaksanız ayakkabının numarasına bakmak yerine CM bilgisinden yola çıkarak hediyelerinizi ona göre almalısınız. Aksi durumda ayakkabıları normalden büyük alabilirsiniz.

Kıyafet alımlarında da aynı durum geçerlidir. Normalden 1 beden küçük kıyafet almanız daha doğru olacaktır. Erkekler için Large tshirtler bile oldukça bol ve uzun kesim olarak satılmaktadır.

8. AMERİKALILARDA KOŞU TUTKUSU VARDIR.

Sokakta parkta her yerde koşan insanlar gördüğünüzde şaşırmamanız gerekir. Amerikalıların koşu tutkusu oldukça fazladır. Bir maraton yarışı gibi sağdan soldan her yerden koşan insan çıkar ve asla yadırganmazlar.

9. AMERİKALILARIN PARMAK ARASI TERLİK GİYME TUTKUSU VARDIR.

Sadece yaz aylarında yazlık yerlerde görmeye alışık olduğumuz parmak arası terlikler, Amerikalıların günlük yaşamlarında pantolon ceket takımlarının altına bile giyebildikleri terliklerdir. Yaz kış sıcak soğuk farketmeksizin parmak arası terliklerini ayaklarından çıkarmadıklarını görünce şaşırmamalısınız.

10. KLİMALAR 7/24 AÇIK VE DONDURUCU DERECEDE ÇALIŞIRLAR.

Okul, ofis, kütüphane, metro, otobüs, tren, alışveriş yaptığını mağazalar farketmeksizin dondurucu klimalar hiç durmadan çalışır. Klimalara alışık olmayan Türkler, Amerika tatilleri sonrası hastalanabilirler. Buzullara girmişcesine soğuk olan kapalı mekanlarda siz parmak arası terlik ile dolaşmak isterseniz bir daha düşünün derim. Hava 35 derece diye umursamayıp yanınıza hafif kalınlıktaki kıyafetlerinizi almamazlık yapmayın derim.

11. KADIN KUAFÖRLERİ AŞIRI PAHALIDIR.

Priz farklı düzleştirici çalışmıyor tamam bende kuaförde fön çektiririm derseniz yüklü miktarlarda hesap ödeyeceğinizi şimdiden bilmenizde fayda vardır. Fön çektirmenin $30 olabileceği bir kuaförde saç boyatmanın ne kadar olduğunu az buçuk tahmin edebilirsiniz.

12. MEVSİMLER AMERİKA’DA FARKLI HİSSEDİLİR.

Mevsimler Türkiye’deki gibi 4 mevsim değildir. Eyaletler arasında mevsimlerde farklılık gösterir. Kimi zaman kar yağışını hafif sandığınızda kar fırtınası ile karşılaşıp hayatınızda ilk defa -20 dereceye şahit olursunuz. Bir diğer yanda çöl sıcaklığında kavrulurken 40 derece sıcaktan nefes alamayacak noktaya ulaşırsınız. Yağmur yağdığından çiseleyip geçeceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Sel olduğunu sanabilirsiniz bu durum sizi korkutmasın Amerika’nın yağmur suyu alt yapısı oldukça kuvvetlidir.