nocomments

Miami Gezi Rehberi

Miami, Amerika’ya gezme, okuma ya da kalıcı oturum için giden herkesin mutlaka görmek istediği yerlerden birisidir. Florida’nın ikinci büyük şehri olan Miami eyaletin en güneyindedir. Yoğun olarak Latin Amerikalıların yaşadığı Miami’ye oldukça fazla İspanyolca konuşan insanlarla karşılaşılır. Tatil denince aklıma gelen beyaz kum, mavi okyanus ve kumsalın kıyısına dizilmiş gökdelen gibi oteller, işte hepsi Miami’ye program yapmanızdaki bahanelerdir.

Miami’ye Ne Zaman Gidilir?

Miami Beach, FL

Miami’de tropikal muson iklimi görülür. Miami yazları sıcak ve nemli, kışları daha ılık geçer. Yaz ayları ani yağmur yağması ve okyanusun kabarmasından dolayı Miami’nin o mavi okyanus tadı alınmaz. Kışları aşırı sıcakları olmadığından yağmurlar daha az olur ve keyifli tatil sezonu için en ideal ay gelmiş olur.

Tropikal iklimin etkisi ile Mayıs sonundan Eylül sonuna kadar aşırı yağmurlar başlar. Miami’ye gitmenin en güzel ayı Kasım ayından Nisan ayının sonuna kadar olan süreyi kapsar. En güzel aylar ise Mart ve Nisan aylarıdır.

Atlas okyanusuna kıyısı olan Miami’de Türkiye’deki koylardan farklı olarak rahatça yüzemez aslında sadece ıslanmak için suya girersiniz. Boyu aşmayacak şekilde herkes kıyıda yüzdüğünden biraz kalabalıklık hissine maruz kalabilirsiniz.

Miami planı yapmadan önce aman bunları bilelim.. Gezelim eğlenelim, kumsalın partilerin tadını çıkartalım. Ancak Miami’nin bir okyanus şehri olduğunu unutmayalım.

Miami’ye Nasıl Gidilir?

Kaynak: Jet Blue Havayolları

Miami gözde tatil merkezlerinden birisi olduğu için oldukça fazla uçuşlara ev sahipliği yapan Miami Uluslararası Havaalanı (MIA) Türkiye’den de direkt uçuşların olduğu Miami şehir merkezine ve kumsalların olduğu Miami Beach’e ortalama 30 dk uzaklıktadır.

Miami Uluslararası Havaalanı’na (MIA) Türkiye’den Türk Hava Yolları (THY) ile İstanbul Havalimanı’ndan (IST) günde 1 tane direkt uçuş (aktarmasız) bulunmaktadır. Direkt uçtuğunuzda yolculuk süreniz İstanbul Havalimanı’ndan (IST) MIA’ya 12-13 saat, MIA’dan İstanbul Havalimanı’na (IST) 11-12 saat aralığında olacaktır. Aktarmasız direkt uçuşlar aktarmalı uçuşlara göre daha konforlu ve süresi kısa olup daha pahalıdır. 2 rotalı bir program planlanıyor ise mutlaka aktarmalı uçuşlar kontrol edilmelidir, kesinlikle daha uyguna gelecektir.

Miami’ye Aktarmalı Uçuşlar

Miami’ye gitmeden önce bir Avrupa ülkesini seyahat edebilir ya da New York gibi Amerika’da bir şehir gezisi sonrası Miami rotanızı belirleyebilirsiniz. Daha yoğun ve uçuş sayısı fazla havaalanlarının uçak bilet fiyatları her zaman daha uygun olacağından hem 2 rota planı yapmış hem de bütçenizden tasarruf etme şansınız olabilir.

Tek rota olarak Miami planı olanlar için aktarma süresi hava alanında geçeceğinden dolayı aktarma süresinin 3 saatin altında olmamasına dikkat edilmeli derim. Uçuşun kaçırılması tatilde en son başınıza gelmesini isteyeceğiniz durum olacağından aktarma süresi minimum 3 saat olmalıdır. 2 saat olan aktarma sürelerinde de her zaman risk olduğunu belirtiyim ki, aktarma yapılan hava alanları oldukça büyük olduğundan 2 saatin tamamı yürüyerek ve gidilecek kapıyı bulmaya çalışılarak geçilebilir.

Aktarmalı uçuşlarda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu transit vizeye ihtiyacınız olup olmayacağıdır. Kanada ve İngiltere gibi ülkelerin hava alanları transit vize istemektedir. Uçak biletini ucuza bulduğunuzda transit vizeye ihtiyacınız olup olmadığını mutlaka araştırın.

Avrupa’da konforuna güvendiğim aktarma Almaya aktarmalı Amerika uçuşlarıdır. Lufthansa Hava Yolları ile Frankfurt Havalimanı (FRA) ve Münih Franz Josef Strauss Havalimanı (MUC) ‘dan aktarma yapabilirsiniz. Bu iki hava alanı da büyük ve konforludur. Aktarmaların olmazsa olmazı İnternet havaalanında ücretsiz kullanımdadır.

Benim tercih ettiğim Miami’ye aktarmalı uçuş New York JFK’den yapılan uçuşlardır. Amerikalı havayollarının tamamının günde en az 2 kez uçuşu bulunduğundan bir çok alternatif ile uçuş kararı verilebiliyor. New York’dan Miami’ye uçuş 3-4 saat sürüyor.

Havaalanından Miami’ye Ulaşım

Miami Havaalanı’ndan Taksi ile Ulaşım

Miami havaalanından çıkar çıkmaz kapıda bulunan taksiler ile Miami Downtown’a $30, South Beach’e $20’a gidebilirsiniz. Yol süresi 20-30 dk arasında sürer. Havaalanı çok yakın olduğundan dolayı taksi şoförleri taksimetre açmak istemeyebilirler. Bavullar indirilecekse %10-%15 bahşiş bırakmak uygun olacaktır.

Miami Havaalanı’nda ücretsiz kullanabileceğiniz İnternet olduğundan dolayı Uber çağırabilirsiniz. Ücret tutarını uygulamanın içinden görüntüleyebilir, duruma göre karar verebilirsiniz.

Miami Havaalanı’ndan Otobüs ile Ulaşım

Bütçenize en uygun gelecek otobüs ulaşımı olacağından havaalanı çıkışında bekleyen 150 numaralı otobüs ile $5 bilet ücreti ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Havaalanından inen yolculara uygun dizayn edilmiş bu otobüs ile çok uygun fiyata seyahat edebilirsiniz.

Miami Şehir İçi Ulaşım

Metro

Miami Şehir İçi Ulaşım Yolları

Miami’de metro hattı Amerika’nın diğer büyük şehirleri kadar büyük olmasa da oldukça kullanışlıdır ve genellikle tercih edilir. Miami’nin metro hattı Metrorail, Metrobus ve Metromover olarak 3 farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Metrorail; raylı sistem üzerinden giden metro hattıdır. Metrobus; raylı sistemin giremediği yerlere ulaşan karayolundan giden otobüs şeklindedir. Metromover ise; köprü üzerinden raylı olarak transit şeklinde giden metronun farklı versiyonudur.

Miami Metrorail haritasını buradan indirebilirsiniz.

Metro tek yön tarife ücretleri:

  • Metrorail – $2.25
  • Metrobus – $2.25
  • Metromover – Ücretsiz

*Yardıma muhtaç (disability) kişiler ve öğrenci kartları onaylanmış olan kişiler bu fiyatlar üzerinden indirim almaktadır.

Güncel bilet fiyatlarına ve aktarmada ödenecek ekstra ücretleri buradan inceleyebilirsiniz.

Otobüs

Miami’de metrobus dışında ilçeler arası ekspres otobüs ve gidiş-geliş sefer düzenleyen shuttle otobüsler ile ulaşım oldukça rahattır. Tüm metro ve otobüs seferlerinde ödemeler Easy Card ile yapılır isebir çok avantajda elde edilebilir.

Otobüs tek yön tarife ücretleri:

  • Inter-County Express Bus – $2.65
  • Shuttle Bus – $0.25
  • Otobüs – Otobüs arası transfer – Ücretsiz
  • Otobüs – Metro arası transfer – $0.60

Go Miami-Dade Transit” aplikasyonunu indirerek konumunuzu ve gideceğiniz yeri app içinde belirttiğinizde otomatik rut ile kolayca ulaşım işini halledebilirsiniz.

Araç Kiralama

Miami şehir içinde araç kiralamak çok mantıklı olmasa da gezmek ya da alışveriş için Keys, Orlando, Tampa gibi yerleri gezmek isterseniz araç kiralamak en doğrusu olacaktır. Miami Havaalanı civarından size uygun istediğini aracı kiralayabilirsiniz. Rentcars’ın internet sitesinden ortalama günlük $20 ödeyerek uygun araç kiralaması yapabilirsiniz.

Miami’de Konaklama

Kaynak: Marriott Hotels Miami

Miami turist akınının oldukça yüksek olduğu bir şehir olduğundan otel fiyatları genel olarak yüksek seyretmektedir. Otel odaları günlük kullanım ile belki kahvaltı opsiyonu dahil olarak 2 kişilik oda fiyatı olarak satılır. Otellere kişi başı fiyatı ödenmez, gecelik oda fiyatı ödenir. Bütçenize uygun otel fiyatlarına booking.com üzerinden inceleyebilirsiniz.

Miami’ye tatil amaçlı gidenlerin kalmak için tercih ettikleri yer South Beach’dir. Kumsalın ve sahilin olduğu yerde okyanus manzaralı değil de, merkezi olup biraz arkada kalan oteller tercih edilebilir. South Beach çok büyük olmadığından dolayı yürüyerek ulaşım da tercih edilir.

Otel odaları bütçenizi aşıyor ise apart kiralamak maliyet açısından çok daha uyguna gelmektedir. Ancak dolandırılmadığınızdan emin olmak için güvenilir sitelerden satın alım yapılması çok önemlidir. Homeaway.com, AirBNB gibi İnternet sitelerini tercih ederseniz bu konuda bir sıkıntı yapamayacağınızı düşünüyorum.

Miami’de gezmek istediğiniz yerlere yakın bir lokasyonda konaklama yapmak istiyorsanız, Miami Gezilecek Yerler yazımı inceleyebilirsiniz.

Miami Etkinlik ve Festivaller

Kaynak: Ultra Music Festival

Miami’ye gezi tarihini planlarken incelenmesi gereken önemli konulardan birisi gezinizin etkinlik ve festival tarihleri ile haberiniz olmadan çakışmasıdır. Miami ile özdeşleşmiş festival dönemlerinden otel ve uçak bilet fiyatları oldukça yükselecek olup, festivale katılmadığınız durumda bu kadar yüksek ücretlerin ödenmesi anlamsız olacaktır.

Miami’deki festivallere katılım sağlayacak iseniz çok önceden planı yapmalı otel ve uçak rezervasyonunuzu tamamlamalısınız ki yer bulabilesiniz. Bu durumu göz önüne alarak Miami Etkinlik ve Festivaller yazımda aylık bazda tüm festival listesini inceleyip kendinize uygun olan etkinliği seçebilirsiniz.