nocomments

Pasaport Türleri Nedir

Vatandaşı olunan ülke dışındaki ülkeleri ziyaret etmek amacı ile düzenlenen belge olan pasaportların birbirinden farklı türleri vardır. Her ülke için bu türlere başvuru şartları değişmekte olup Türkiye için dört çeşittir. Dört çeşitlilikte olan pasaportların her biri farklı renktedir. Dünya standartlarını yakalamak için pasaport renkleri ve görsellerinde bir takım zamanlarda değişiklikler yapılır. 2011 yılında değiştirilen ve kullanılmaya başlanan çipli e-pasaportların yerini 2018 yılında görselinde çok fazla değişiklik olmadan ikinci nesil e-pasaportlar almıştır.

2018 yılı itibari ile verilmeye başlanan ikinci nesil e-pasaportların dayanıklılığı ve görselliği itibari ile dünya standartlarını tam anlamı ile yakalamış bulunuyoruz. Yeni pasaportların özelliklerini incelemek için İkinci Nesil E-Pasaport Nedir yazımı okuyabilirsiniz.

Türkiye’de 4 çeşit pasaport türü vardır; Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport), Yeşil Pasaport (Hususi Damgalı Pasaport), Gri Pasaport (Hizmet Damgalı Pasaportu), Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

***Bu dört çeşit pasaportun dışında Kırmızı pasaport olarak bilinen Geçici Pasaport vardır. Yurt dışında pasaportu kaybı, pasaportun yurt dışında geçerlilik süresinin dolması, Türkiye’ye sınır dışı edilme gibi durumlarda geçici pasaport düzenlenir. Kullanımı tek seferlik olan geçici pasaport yurt dışı temsilciliklerinden bireyleri Türkiye’ye ulaştırmak amacı ile verilir.

Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport)

Türkiye’de her vatandaşın başvurup alabileceği standart pasaport türü bordo pasaporttur. Bordo pasaport alabilmenin tek şartı T.C. vatandaşı olmaktır. Bordo pasaport diğer türdeki pasaportlara göre ülkeler arası dolaşım gücü daha kısıtlıdır. 2019 verileri itibari ile 112 ülkeye vizesiz/kapıda vize/online vize alarak ülkeler arası seyahat yapabilir. Avrupa ülkelerinden Schengen bölgesinde olan ülkeler başta olmak üzere bir çok ülke bordo pasaport başvurularında vize talep edilir. Diğer pasaport türleri size uygun değil ise yurt dışına çıkış yapabilmek için bordo pasaport almanız gerekir.

Bordo pasaporta nasıl başvuru yapıp hangi belgeleri başvuru sırasında bulundurmanız gerektiği ile ilgili detayları Bordo Pasaport Nasıl Alınır yazımdan inceleyebilirsiniz. Öğrenci misiniz? Bordo pasaportu harç bedelini ödemeden harçsız başvurabileceğinizi biliyor musunuz? Harçsız öğrenici pasaportunu kimler ve nasıl alabilir? Öğrenciyseniz detaylı olarak hazırlamış olduğum Harçsız Öğrenci Pasaportu yazımı mutlaka inceleyiniz.

Yeşil Pasaport (Hususi Damgalı Pasaport)

Kamu kurumlarında 1. 2. ve 3. derece kadroda çalışan devlet memurlarının (öğretmen, doktor, memur, kamu personeli vb.), il ve ilçe belediye başkanları görevleri süresince, TBMM eski üyelerine, bu kriterlere sahip bireylerin eşlerine ve 25 yaşı aşmamış, evlenmemiş ve çalışmayan çocuklarına verilen pasaport türüdür. İthalatçı firma yetkilisi belirli kriterleri tutturduğu durumlarda da yeşil pasaport almaya hak kazanmaktadır.

Belirlenmiş olan kriterler sizi ilgilendiriyor ise detaylı olarak Yeşil Pasaport Kimlere Verilir yazımı inceleyebilir, kendiniz için doğru bir sonuca varabilirsiniz.

Yeşil pasaportun en büyük özelliği Schengen bölgelerine vize almadan giriş yapmasıdır. Yeşil pasaport sahipleri 2019 yılı güncel bilgileri ile toplamda 170 ülkeye vizesiz giriş yapma hakkında sahiptir. Bordo pasaporttan çok daha güçlü olan yeşil pasaportu en fazla 5 yıl geçerlilik süresi ile düzenlenir.

Gri Pasaport (Hizmet Damgalı Pasaport)

Gri pasaport, yeşil veya siyah pasaport sahibi olmayıp devlet kurumları adına yurt dışında görevlendirilen bireylere görevleri süresince verilen pasaport türüdür. Resmi kurumlar adına görev için yurt dışına çıkan akademisyenler, gazeteciler, milli sporcular görevleri süresince gri pasaport sahibi olurlar.

Gri pasaport sahipleri de yeşil pasaport sahipleri gibi Shengen ülkeleri başta olmak üzere bir çok ülkeye vizesiz/kapıda vize/online vize alarak giriş yapabilirler.

Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

Siyah pasaportu TBMM meclis üyeleri, cumhur başkanları, Yargıtay üyeleri, Valiler, Büyükşehir Belediye Başkanları, Büyükelçi ünvanına sahip bireyler gibi devletin üst düzey kurumlarında unvan sahibi bireylere verilen pasaport türüdür.

Siyah pasaport görev veya seyahat için yurt dışına çıkan bireylerin görevleri süresince ve ya bir seyahate mahsus olmak üzere ve ya en fazla 2 seneliğine verilir. Daimi göreve giden bireylere Dış İşleri Bakanlılığının belirlediği sürede geçerli olmak üzere siyah pasaport verilir. Siyah pasaport sahipleri bir iki ülke hariç hiç bir ülke için vizeye tabi değildir.

Siyah pasaport harç ücreti ya da cüzdan bedeli ödenmeden çıkartılabilir. Siyah pasaport sahibi bireylerin görevleri devam ettiği sürede eşlerinin siyah pasaport alıp pasaportun refakat hanelerine kayıt edilmesi mümkündür. Siyah pasaport sahipleri görevleri süresince yeşil pasaporttaki gibi 25 yaşına kadar evlenmemiş, çalışmayan ve öğrenimine devam eden çocuklarına kendileri ile aynı sürede geçerli siyah pasaport verilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR