nocomments

Gölcük Tabiat Parkı Gezi Rehberi

Gölcük Tabiat Parkı, Abant’tan sonra seyahat severlerin sıkça uğradığı bir hafta sonu kaçamak rotasıdır. Hele ki Abant programınız var ise dönüş yoluna geçmeden mutlaka uğranması gereken harika bir rotadır. Sonbaharın o harika Kasım ayında ise Bolu planı yapmadan duramayacaksınız.

İnternette ufak bir araştırma yapıldığımda görülüyor ki, Abant fotoğrafları Gölcük gölü fotoğraflarıyla karıştırılıyor. Abant hayalleri kurarken aslından Gölcük Tabiat parkındaki göl evine iç geçirebiliyorsunuz. Bu ayrımı bilerek plan yapmanız faydalı olacaktır.

Gölcük Tabiat Parkı Nerede

Gölcük Tabiat Parkı, Bolu merkeze 13 km uzaklıkta Mesciler’e bağlı suni olarak yapılmış ufak bir set gölüdür. Gölcük gölü Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış bir tabiat parkıdır. Gölcük Tabiat Parkı, Kocaeli’nin Gölcük ilçesiyle karıştırılmamalıdır.

Gölcük Gölü, Bolu

Gölcük gölünün yüksekliği 1217 metre olduğundan Bolu merkeze göre hava durumu her zaman daha düşüktür. Seyahat planlaması yaparken bu durum göz önüne alınmalı, şehir merkezinde hava durumu güzel gözükse de özellikle tabiat parkının hava durumu incelenmeden yola çıkılmamalıdır.

Gölcük Tabiat Parkına Ulaşım

Gölcük Tabiat Parkı İstanbul’dan ortalama 260 km, Ankara ise ortalama 200 km’dir. İstanbul’dan özel araç ile 3 – 3,5 saat, Ankara’dan ise 2 – 2,5 saat sürmektedir. Gölcük Tabiat pakına ulaşımı özel araç ile yaparsanız hem daha konforlu olacaktır hem de görmek isteyeceğiniz farklı yakın rotalara program yapabileceksiniz.

Gölcük Tabiat Parkı çevresinde ilgi çekici rotlar;

  • Abant: Gölcük Gölü’nden 50 km, 1 saat 15 dk
  • Yedigöller: Gölcük Gölü’nden 55 km, 1 saat 35 dk
  • Mudurnu Evleri: Gölcük Gölü’nden 65 km, 1 saat 30 dk
  • Göynük Evleri: Gölcük Gölü’nden 110 km, 2 saat

Abant Gezi Rehberi yazımı inceleyebilirsiniz.

Gölcük Tabiat Parkına otobüs ile gitmek isteyenler için İstanbul ve ya Ankara’dan gelecekler Bolu merkeze ulaştıktan sonra merkezden kalkan Gölcük halk otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirler. Otobüs tarifelerini buradan inceleyebilirsiniz.

Gölcük Tabiat Parkı Giriş Ücreti Nedir

Gölcük Tabiat Parkı birinci derece koruma alanında olduğundan dolayı Abant ve Yedigöller gibi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından giriş fiyat tarifesine sahiptir. Araç ve yaya girişlerinde farklı fiyat tarifesi uygulanmaktadır.

Gölcük Tabiat Parkı 2020 fiyat tarifesinde otomobil ücreti 21 TL, yaya girişleri ise kişi başı 7 TL‘dir. Araç ücreti alınırken araç içerisinde kaç kişi olduğuna bakılmıyor. Yani ekstra yaya ücreti ödemiyorsunuz. Araç tipine göre güncel ücretleri buradan inceleyebilirsiniz.

Gölcük Tabiat Parkına Ne Zaman Gidilir

Gölcük Tabiat parkının en popüler olduğu dönem kış aylarıdır. Kar yağdığında oluşan manzara her mevsim harika gözükse de kış severler, kendilerini Gölcük Göl’ü gezisine kaptırabiliyor. Rakım oldukça yüksek olduğundan dolayı kış aylarında göl kesin donuyor ve müthiş bir manzara ziyaretçileri bekliyor.

Gölcük Tabiat Parkı, Bolu

Sonbahar mevsimi özellikle Kasım ayı turuncu renk tutkunlarının en çok tercih ettiği mevsim oluyor. Kış aylarında dağ yoluna girmek istemeyenlerin tercihi mutlaka sonbahar oluyor. Kırmızı, turuncu ve sarı renklerinin birbirine ile ne kadar yakıştığına şahit olabilirsiniz.

Yaz ve ilkbahar ayları ise yeşil rengine doymak, tercih ederseniz mangal yapıp doğa ile hem serin hem de huzurlu vakit geçirmek isteyenlerin tercihi oluyor.

Gölcük Tabiat Parkında Konaklama

Gölcük Tabiat Parkında konaklama seçenekleri Abant kadar fazla olmamakla birlikte seyahat severlerin günübirlik uğradığı rotalar arasındadır. Gölcük Gölü manzara resimlerine konu olan ev bir göl evi veya otel değil aslında Orman Bakanlığına bağlı Gölcük Devlet Konukevi/Misafirhanesidir.

Not: Eskiden TRT’de yayın kesildiğinde, ekranda bir fon belirdiği, bu fonda göl kenarında bir ev gözüktüğü ve işte o evin bu ev olduğu iddia ediliyor.

Gölcük Tabiat Parkı Kır Evleri

Gölcük Tabiat Parkı içerisinde bungalov tipi evlerde konaklama imkanı bulunuyor. Gölcük Kır Evi 3 yıldızlı milli park içerisinde şirin bir oteldir. Ancak ziyaret severler göle hafta sonunda kalmak için değil de doğa ile baş başa vakit geçirmek için gelmeyi tercih ediyorlar.

Gölcük Tabiat Parkında Kaç Gün Kalınır

Gölcük Tabiat parkı gezisinin günübirlik planlanmasını tercih edenlerdenim. Konaklayıp doğanın tadını doya doya çıkarmak isteyenler için 1 gün kalmalı hafta sonu tatili olarak rotanızı ayarlayabilirsiniz.

Yedigöller dönüşü ya da Abant dönüşü bir kahve içip bir şeyler atıştırmak isteyenler için ise dönüş yolu rotası olarak harika bir durak olabilir.

Gölcük Tabiat Parkı Gezilecek Yerler

Gölcük Tabiat Parkında doğa dışında çokta yapılacak bir aktivite yok diyebilirim. Hafta sonu kaçamağını bunu bilerek planlarsanız hayal kırıklığına uğramazsınız.

1-Gölcük Gölü etrafında yürüyün.

Gölcük gölünün etrafındaki yürüyüş parkurlarında gölü turlayarak doğanın güzelliğine doyabilirsiniz. Göl kenarına araç ile ulaşım yoktur. Abant gölüne göre oldukça küçük olan Gölcük gölünü ziyaretçiler kısa sürede yürüyebiliyorlar.

2-Gölcük Devlet Konukevine karşı bol bol fotoğraf çektirin.

Gölcük gölünün ikonik yapısı göl evi sanılan, ziyaretçilerin ah keşke burada yaşasaydık dediği Devlet Konukevinin her açıdan fotoğrafı muazzam çıkmaktadır. Tam bir görsel şölen keyfini çıkarın.

3-Gölcük Gazelle Restoran’da yemeğinizi yiyin/kahvenizi için.

Gölcük gölü manzaralı Gazelle restoran yemekleri oldukça lezzetlidir. Doğa ile geçirilen saatler sonrası dinlenme molasını burada verebilir. Keyifle sıcak çikolatanızı yudumlayabilirsiniz.

4-Abant’ı ve Yedigöller’i ziyaret edin.

Abant ve Yedigöller ziyaretleri sonrası uğranabileceği gibi, planı Gölcük gölü üzerine yapıp günü birlik Abant veya Yedigöller’e gidilebilir. Yollar biraz meşakkatli olduğundan dinlenmeye gittiğiniz tatilinizden yorgun savaşçı olarak dönme ihtimalini de düşünmelisiniz.

Abant Gezi Rehberi yazımı inceleyebilirsiniz.

5-Tarihi Bolu Evlerini ziyaret edin.

Mudurnu, Bolu

Tarihi Bolu evleri Bolu çevresinde bir çok ilçede bulunan ancak yoğun olarak Göynük ve Mudurnu’da olduğundan dönüş rotasında uğranabilecek seyahat noktalarıdır.

Tarihi Bolu Evleri Gezi Rehberi Mudurnu&Göynük yazımı inceleyebilirsiniz.