nocomments

Yeşil ve Gri Pasaport AB İzin Uygulaması 2021

Avrupa Birliği girişlerinde yeni bir uygulama başlatılması üzerine Yeşil ve Gri Pasaport sahiplerini üzecek bir haber ile karşılaştık. Avrupa Birliği girişlerini vizeye tabi olmayan yeşil ve gri pasaport sahiplerine artık izin uygulaması getirilmektedir.

1 Ocak 2021 tarihi itibari ile yeni uygulamaya başlanacak olup Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi ülkelerine girişlerden önce hangi ülkeye giriş yapılacak ise o ülkeden izin alınması gerekmektedir. İzin uygulaması vize uygulamasından farklıdır. Ancak izin almak içinde belirli bir harç yatırılması gerekir.

Pasaport türleri hakkında bilgi almak için Pasaport Türleri Nedir yazımı inceleyebilirsiniz.

İzin ve Vize Uygulaması Arasındaki Fark Nedir?

Vize Uygulaması Nedir?

Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinin Avrupa birliği ülkelerine girişte alması gereken belgeye vize denir. Vize almak için girişi planlanan ülke konsolosluğuna vize randevusu alınması, belirli harç miktarının ilgili bankalara yatırılması ve istenilen belgelerin toplanıp ibraz edilmesi ile başvurulmaktadır.

Konsolosluğa ibraz edilmesi gereken belgeler başvuru sahibinin çalıştığı işe ya da emeklilik durumuna göre değişiklik gösterir. Başvuru sahiplerinin sabit gelirlerini gösteren belgeleri ve çalıştıkları şirket evraklarını mutlaka başvuru sırasında ibraz etmesi gerekir.

Bordo pasaport başvurularında izlemeniz gereken yol ile ilgili Bordo Pasaport Nasıl Çıkartılır, Gerekli Evraklar ve Harç Ücretleri Nedir yazımı inceleyebilirsiniz.

Yeşil pasaport ve Gri pasaport sahipleri için vize uygulaması bulunmamakla birlikte 1 Ocak 2021 itibari ile İzin uygulamasına tabi tutulmaktadır.

Schengen vize başvurusu yapması gereken Bordo pasaport sahipleri ETIAS başvurusu yapmalarına gerek yoktur.

İzin Uygulaması Nedir?

Yeşil (Hususi) pasaport ve Gri (Hizmet) pasaport sahiplerine Avrupa Birliği ve Schengen Bölge ülkelerine girişlerde uygulanacak olan izin ile seyahat edilecek ülkeye ETIAS sistemi üzerinden kayıt yapılması gerekiyor. Bu sistem üzerinden yapılan kayıtlar sırasında belirli miktar harç bedeli ödenmesi gerekiyor.

Yeşil pasaport sahibi olabileceğinizi düşünüyorsanız Yeşil Pasaport Kimlere Verilir yazımı inceleyebilirsiniz.

İzin Uygulaması Harç Bedeli Nedir?

ETIAS sistemine başvuru bedeli €7 olarak belirlenmiştir. 18 yaşından küçük ve 70 yaşından büyük başvuru sahiplerine uygulama ücretsiz başvuru hakkı tanımaktadır.

ETIAS sistemi üzerinden alınan izinlerin geçerlilik süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. 3 yıl sonunda geçerliliği biten izinlerin yenilenmesi için ETIAS sistemi üzerinden tekrar başvuru yapıp harç ödenmesi gerekmektedir. 3 yıl içerisinde pasaport süresinin dolması halinde yeni çıkartılan pasaport ile tekrar izin için ETIAS başvurusu yapılması gerekir.

Giriş yapılacak her ETIAS üyesi ülke için ayrıca başvuru yapmaya gerek olmamaktadır. Tek bir onaylı ETIAS onayı ile AB ve Schengen ülkelerine giriş çıkış yapılabilir.

ETIAS sistemine yalnızca internet üzerinden online olarak başvuru yapılabilmektedir. Başvuru sonrası izin dönüşü en geç 96 saat içerisinde cevaplanmaktadır.

ETIAS Sistemi Nedir?

ETIAS (Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi) Avrupa Birliği / Schengen ülkelerine vizesiz girişlerde güvenlik problemini ortadan kaldırmak için kurulmuş bir sistemdir. Güven teşkil edip 90 gün kalma hakkı olan pasaport sahiplerinin ETIAS sistemine kayıt edilerek güvenliğin sıkılaştırılması amaçlanmıştır. ETIAS sistemi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

2016 yılından beri çalışmaları süren ETIAS sisteminin 1 Ocak 2021 tarihi ile tüm ülkelerin Avrupa Birliği (AB) vizesiz girişlerinde uygulamaya girecektir. ABD ve İngiltere gibi ülkelerinde sistem üzerinden izin uygulamasına tabi olacağı bu sistem üzerinde uzun yıllardır çalışılmaktadır.

ETIAS Başvurusu Yapılması Gereken Ülkeler Hangisidir?

Avrupa Birliği (AB) üyesi olan ve Schengen Bölgesinde olan ülkeler için ETIAS başvurusu yapılıp izin alınması zorunludur. 180 gün içerisinde 90 gün kalma süresi olan pasaport sahipleri aşağıdaki ülke girişlerinde 1 adet ETIAS başvuru yapması yeterli olup aynı ETIAS ile aşağıdaki ülkelere giriş çıkış yapabilirler.

AlmanyaİspanyaMalta
AndorraİsveçMonako
AvusturyaİsviçreNorveç
BelçikaİtalyaPolonya
BulgaristanİzlandaPortekiz
Çek CumhuriyetiKıbrıs Rum KesimiRomanya
DanimarkaLetonyaSan Marino
EstonyaLihtenştaynSlovakya
FinlandiyaLitvanyaSlovenya
FransaLüksemburgVatikan
HırvatistanMacaristanYunanistan
Hollanda