nocomments

Amsterdam Müzeleri

Amsterdam ziyareti sırasında turistlerin büyük çoğunluğu müzeleri gezmeyi aklından bile geçirmese de, müze sevdalılarının bir iki müze gezmeden Amsterdam’dan ayrılmak istemeyecekleri için bu yazıyı yazdım diyebilirim 🙂 Amsterdam’daki müzeler saymakla bitmez. Müzelerin tamamını gezmek bir kaç gününüze mal olacağından hızlıca göz atabileceğiniz notlarımla birlikte aşağıdaki liste içerisinden size hitap edebilecek müze için belki biraz vaktinizi ayırabilirsiniz.

Anna Frank’ın Evi

2. Dünya savaşında Nazilerden saklanan bir ailenin kızı olan Anne’nin evi günümüzde en popüler müzeler arasındadır. O dönemde 2 yıl kadar Anna ve ailesinin saklandığı bu ev yapısı bozulmadan günümüze kadar gelmiş ve ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Anne Frank’ın evinin bu kadar ünlü olmasının sebebi aslında nazilerden saklandığı süre boyunca tutmuş olduğu günlüğün oldukça etkili olduğudur. Bu tarz konulara hassasiyetiniz var ve o anları gözlerinizle görüp hissetmek isterseniz mutlaka uğrayınız.

Biletleri online olarakta satılan Anne Frank evi yoğunluktan kapıda çok uzun kuyruklar oluşturan ve kapıda bilet almak isteyen ziyaretçilerine kapılarını kapatmak zorunda kalabiliyor. Bu yüzden mutlaka biletinizi online olarak almaya özen gösterin derim.

Anne Frank Evi bilet fiyatı yetişkinler için €12.50, 17-10 yaş arası çocuklar €6.90, 9 yaş altı çocuklar ise €1 ‘dır. Detaylı bilgi ve bilet satın almak için tıklayınız. Müzenin açık olduğu saatler kış döneminde 09:00-19:00, yaz döneminde 09:00-22:00 arasındadır.

Stedelijk Müzesi

Stedelijk Müzesi Amsterdam’da modern sanat, çağdaş sanat ve tasarım müzesidir. Avrupa’nın öncü müzelerinden birisi olarak 19. yüzyıldan bu yana modern sanat eserleri sergilenir. Küvet görünümündeki tasarımıyla sokaktan geçen herkesin daha içine girmeden dikkatini çeker. Bu eşsiz tasarım Müzeler bölgesinde olup listede ki diğer müzelere yürüme mesafesindedir.

Stedelijk Müzesi yetişkinler için €18.50, öğrenciler için €10, 18 yaşından küçükler için ise ücretsizdir. Museumkaart, I Amsterdam card, vb. kart sahiplerine giriş ücretsizdir. Müze giriş saatleri 10:00-17:00 arasındadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Van Gogh Müzesi

Dünyaca ünlü ressam Van Gogh’un eserlerinin sergilendiği Van Gogh müzesi tabiri yerindeyse ziyaretçi akınına uğruyor. Kapısında çok uzun kuyruklara şahit olabileceğiniz müze için hazırlanmış özel turlar bulunuyor. 200’den fazla eserin sergilendiği müzenin içerisinde tüm eserleri görmek isterseniz oldukça vakit kaybedebileceğinizi de hatırlatmak isterim.

I Amsterdam kartınız yok ise bilet ücreti yetişkinler için €19 olup online olarak satın alımlarda burayı inceleyebilirsiniz. 18 yaş altı için giriş ücretsizdir. I Amsterdam kartınız var ise giriş ücretsizdir.

Rijksmuseum (Devlet Müzesi)

Müzeler bölgesinde yer alan Rijksmuseum devlet müzesi müze ve sergilere ilgili olan ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Dünyaca ünlü sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapan bu müzede aradığınız bir çok şeyi bulabilirsiniz. İçerisinde sanat tarihi kütüphanesinin de bulunduğu devlet müzesi için girişte yine uzun kuyruklarla karşılaşabilirsiniz.

Eskiden şehrin en ikonik I Amsterdam yazısının bulunduğu Rijksmuseum devlet müzesinde artık yazının bulunmadığını söyleyebilirim. I Amsterdam yazısını ziyaret etmek için müzeye girerseniz büyük hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Rijksmuseum müze giriş saatleri 09:00-17:00 arasındadır. Bilet ücreti online satın alındığında yetişkinler için €19 ‘dur. 18 yaş altı için giriş ücretsizdir. Müze kartı vb. girişler ücretsizdir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Madame Tussauds Amsterdam

Dam Meydanı’nın bir diğer dikkat çeken yapısı Madame Tussauds‘dır. Özellikle dünyaca ünlülerin bal mumu heykellerinin sergilendiği Madame Tussauds müzesi kapılarını ziyaretçilerine uzun kuyruklar şeklinde açıyor. Giriş için 3 farklı bilet seçeneği olan müzenin giriş ücreti online satın almalarda genellikle indirimli fiyatı ile satılmaktadır. Ortalama €20 tutarında satılan biletleri sıraya girip aldığınızda mutlaka daha yüksek bir tutar ödeyeceksiniz. Bilet seçimi için mutlaka burayı inceleyiniz.Ancak derseniz ki farklı şehirlerde bal mumu müzesini zaten gezdim.., o zaman Amsterdam’dakine gitmenize de pek gerek olmadığını söyleyebilirim.

Rembrandt Evi Müzesi

Ressam Rembrandt’ın 1639-1656 tarihinde yaşadığı ev 19. yüzyılda sanat müzesine çevrilmiştir. Sanat derslerine konu olan ünlü ressam Rembrandt’ın evin kendisinin olması sebebi ile devlet müze yapmaya karar vermiştir.

Rembrandt’ın Eve Müzesi ücretli olup online satılan biletlerin alınmasıyla uzayan kuyruklardan sıyrılmanızı sağlayacaktır. I Amsterdam kart ve Müze kartı sahiplerine müze girişi ücretsizdir. Kartın kapıdaki görevliye gösterilmesi yeterlidir. Müze giriş ücreti yetişkinler için €14, 6-17 yaş arası çocuklar için €5, 6 yaşından küçük çocuklar ücretsizdir. Güncel bilgileri ve özel sergi tarihlerini ve sergi ücretlerini incelemek için tıklayınız.

Moco Müzesi

Amsterdam’da çocuklu olanların ilgisini çekebilecek bir alternatif olarak Moco Müzesi, modern ve çağdaş sanat eserlerinin modern çağa uyarlanmış halinin sergilendiği bağımsız bir müzedir. Çocukların sanata ilgisini çekmek, genç izleyiciyi müze gezmeye yönlendirmek amacı için kurulmuştur. Moco Müzesini gezerken tablonun içinde yaşarmışcasına bulunduğunuz ortamdan keyif alabilirsiniz.

Moco Müzesi yetişkinler için €13.50 – €19.50 arasındadır. Öğrenciler ve 13-17 yaş arası gençler için €10.50 – €16.50 arasında, 13 yaşından küçük çocukları için ise ücretsizdir. Bilet fiyatları erken/geç satın alma ile belirtilen fiyat aralığında değişkenlik göstermektedir. I Amsterdam card, Amsterdam pass, Holland pass vb. kart sahiplerine giriş ücretsizdir. Müze giriş saatleri 09:00-21:00 arasındadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.