nocomments

Pasaportsuz Kimlik ile Gidilen Ülkeler

Pasaportun nasıl çıkartılacağı konusu ile ilgili Pasaport Nasıl Çıkartılır yazımda uzunca bahsetmiştim. Uğraşmak istemediniz ya da pahalı mı geldi… Üzülmeyin pasaporta ihtiyaç duymadan Yeni Tip Çipli Kimlik Kartı ile giriş yapabileceğimiz ülkeler de var. Kimlik kartı ile giriş yapılan ülkeler şimdilik 7 ülke ile sınırlı olsa da ilerleyen zamanlarda bu listenin uzayacağını tahmin ediyorum. Peki 7 ülke nedir derseniz; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna, Moldova, Bosna Hersek ve Sırbistan. Bırakın vize almakla uğraşmayı pasaport çıkartmanıza bile gerek olmayan bu ülkeleri sizler için derledim.

NOT: KKTC dahil pasaportsuz kimlik ile girilen ülkelere çocukları ile seyahat edecekler için çocukların kimliğinde yaşı kaç olursa olsun fotoğraf olması gerekmektedir. Sınır kapısından geri dönmemek adına bu konuyu araştırmadan seyahat planı yapmayın derim.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ (KKTC)

Girne Kalesi, Girne, Kuzey Kıbrıs

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs’a Türk vatandaşlarının kimlik kartı ile pasaporta ihtiyaç duymadan giriş yapabileceğini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. 30 güne kadar vize istemeyen Kuzey Kıbrıs’ı gezmek için pasaporta da ihtiyacımız yoktur.

Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs

Lefkoşa ve Girne şehirlerine turistik ya da iş seyahatlerini rahatça yapabilirsiniz. Bir çok şehrimizden Lefkoşa’ya aktarmasız uçuşlar mevcuttur. Lefkoşa aktarmasız uçuş süresi şehirlere göre 1 saat veya 1 saat 30 dakika arasında değişmektedir. KKTC’yi ziyaret eden Türk vatandaşlarının 180 gün içinde 90 gün süre ile kalma hakkı vardır. Kalış süresini uzatmak isteyenlerin kalma süresi dolmadan önce Polis Genel Müdürlüğüne giderek süre uzatma başvurusunda bulunması gerekir.

NOT:***KKTC’ye girişlerinizde pasaport kullandığınız taktirde pasaportunuza giriş/çıkış damgası vurulmaktadır. Yunanistan makamları KKTC giriş/çıkış damgası bulunan pasaportlara ülkeye giriş izni vermemektedir. Ayrıca Yunanistan’dan yapılacak Schengen başvuruları reddedilmektedir.

GÜRCİSTAN

Batum, Gürcistan

Gürcistan Türk vatandaşlarına 1 yıla kadar vizesiz giriş hakkı tanır. Ülkeye girişlerde pasaporta ihtiyaç duymadan yeni tip çipli kimlik kartı ile giriş yapabilirsiniz. Sınır komşusu olan Batum şehri kendinizi Avrupa şehrinde gibi hissedecektir. Sarp Sınır Kapısından aracınız ya da taksi ile geçtikten sonra Batum’a 20 dk kadar kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Gürcistan’ın bir diğer görülmesi gereken şehri Tiflis ise sizi tarihin ve yeşilliğin içinde saklı olan bambaşka bir dünyada hissettirecektir. Tiflis ise sınır kapımıza Batum kadar yakın olmadığı için genelde uçak ile ulaşım tercih ediliyor.

Tiflis, Gürcistan

Uçak ile ulaşımı tercih edenler için Batum’a aktarmasız uçuşlar sadece İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları ile yapılır. Batum’a aktarmasız uçuş süresi ortalama 2 saattir. Tiflis’e ise aktarmasız uçuşlar İstanbul Havalimanı’ndan ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava yolları ile yapılır. Tiflis aktarmasız uçuş süresi ortalama 2 saat 30 dakikadır.

UKRAYNA

Kiev, Ukrayna

Ukrayna pasaportsuz ve vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerden bir diğerdir. Türk vatandaşları arasında oldukça popüler olup tercih edilen Ukrayna şehirlerine kimlik kartı ile giriş yapabilirsiniz. Bu durumda dikkat edilmesi gereken Ukrayna yeni tip çipli kimlik kartı ile girişlere izin vermektedir. Ukrayna’ya giriş yapan Türk vatandaşları 60 güne kadar süresince vizeden muaftır.

Ukrayna’da görülmesi gereken bir çok şehir vardır. Kiev, Odessa, Liviv bunların en popülerleri olup Türk ziyaretçilerin oldukça yoğun talep gösterdiği şehirlerdir. Başkent Kiev tarihi müzeleri ve kiliseleri ile kültürel gezi severlerin tercih ettiği şehirdir. Odessa Karadeniz’e olan kıyısıolan liman şehridir. Meşhur beachleri ile gençlerin ilgi oldağı olmaktan kaçamamaktadır. Avrupa kültür başkenti seçilen Liviv ise UNESCO dünya miraslarını bünyesinde barındırarak tarihi ve mimarisi ile oldukça dikkat çekmektedir. Ukrayna’nın diğer şehirlerinden Zaporijya, Kharkiv, Herson’a da hafta sonu kaçamağı yapıp Ukrayna’yı doyasıya gezebilirsiniz.

Kharkiv, Ukrayna

Popüler şehirlerden Kiev, Odessa ve Liviv için aktarmasız uçuş bilgilerinden bahsedecek olursam;

 • Kiev: Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya’dan aktarmasız uçuşlar mevcuttur.
  • Ankara: Pegasus ve Ukraine International ile aktarmasız uçuşlar vardır. Ortalama uçuş süresi 2 saat 10 dakikadır.
  • İstanbul: İstanbul Havalimanı’ndan aktarmasız uçuşları mevcuttur. THY ve Ukraine International ile aktarmasız uçuşlar vardır. Aktarmasız İstanbul uçuşları ortalama 2 saattir.
  • İzmir: Pegasus ve Ukraine International ile aktarmasız uçuşlar vardır. Ortalama uçuş süresi 2 saat 30 dakikadır.
  • Antalya: Windrose ve Ukraine International ile aktarmasız uçuşlar vardır. Ortalama uçuş süresi 2 saat 20 dakikadır.
 • Odessa: İstanbul’dan aktarmasız uçuşlar mevcuttur. Sadece İstanbul Havalimanı’ndan THY, Atlas Global, Onur Air ve Ukraine International havayollarının aktarmasız uçuşları vardır. Aktarmasız İstanbul uçuş süresi ortalama 2 saat 30 dakikadır.
 • Liviv: İstanbul ve Antalya’dan aktarmasız uçuşlar mevcuttur. İstanbul’dan İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanından aktarmasız uçuşlar vardır. Aktarmsız İstanbul uçuş süresi ortalama 2 saattir. Antalya’dan aktarmasız uçuşlar Ukraine International ve Windrose hava yolları ile yapılır. Aktarmasız Antalya uçuş süresi ortalama 2 saat 30 dakikadır.

**Zaporijya, Kharkiv, Herson şehirlerine de İstanbul’dan aktarmasız uçuşlar mevcuttur.

MOLDOVA

Kişinev, Moldova

Pasaportsuz kimlik ile giriş yapılan ülkeler arasına Moldova Şubat 2019 tarihi itibari ile katılmıştır. Türk vatandaşları yeni tip çipli kimlik kartı ile Moldova’ya seyahat edebilirler. 180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydı ile Moldova’ya giriş yapabilirler.

Kişinev, Moldova

Moldova’nın en popüler şehri olan Kişinev’e bir hafta sonu spontane gidebilir, turistlik yerlerini pasaport veya vize masrafı olmadan gezebilirsiniz. Istanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları ve ya Air Moldova ile aktarmasız Kişinev’e uçabilirsiniz. Kişinev’e aktarmasız uçuşlar 1 saat 30 dakika sürmektedir. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan aktarmasız uçuşlar şimdilik maalesef bulunmuyor. Kimlik kartı ile girişler başladığına göre yeni uçuş hattı olarak Kişinev’in Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelmesi çokta uzun süremeyecektir.

Pasaportsuz Kimlik ile Seyahat İçin Bilinmesi Gerekenler:

 • Kimlik ile yapılan çıkışlarda Çıkış Harç Pulu almaya gerek YOKTUR.
 • Pasaport ile yapılan çıkışlarda Çıkış Harç Pulu almak zorunludur. Çıkış Harç Pulu Ücreti 150 TL ‘dir.
 • Eski tip nüfus cüzdanı ile ülkelere giriş yapılamaz, mutlaka yeni tip çipli kimlik kartların temini yapılması gerekir.
 • Kimlik Kartı yerine eski tip nüfus cüzdanı ve Sürücü Belgesi beyanı asla KABUL EDİLMEZ.
 • Yeni tip Kimlik Kartı’nın geçerlilik süresinin bitmemiş olması gerekir.
 • Ülke girişlerini istediğiniz ulaşım yolu ile yapabilirsiniz. (Uçak, otobüs, tren, otomobil, deniz yolu ulaşımı, vb.)
 • Kimlikle gidilen ülkeler her ülke için belirli bir kalış süresi vardır. Ülkede kalış süresini aştığınız durumda Türkiye’ye dönüş yapabilirsiniz ancak çıkış kapısında para cezası ile cezalandırılırsınız. Her ülkenin para ceza tutarları farklılık gösterir.
 • Kalma sürelerini tekrar hatırlatacak olursam:
  • KKTC – 180 gün içinde 90 gün
  • Gürcistan – 1 yıl
  • Ukrayna – 60 gün
  • Moldova – 180 gün içinde 90 gün

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR