nocomments

Schengen Vizesi İsteyen Ülkeler

Schengen Anlaşması’ndan adını alan Schengen Bölgesi bünyesinde 26 ülke bulunur. Schengen Bölgesindeki ülkelere seyahat etmek için ise Türk vatandaşlarından bordo pasaport sahipleri Schengen Vizesi almak zorundadır.

Schengen bölgesinin oluşturulmasının sebebi ülkelerdeki iç sınırların kaldırılmasını kabul eden ülkeler ile ortak vize kullanımlarından kaynaklı olarak polis iş birliğini güçlendirmek ve güvenliği yükseltmektir.

Schengen Bölgesine Üye Ülkeler

BelçikaMacaristanPolonya
AvusturyaİzlandaPortekiz
Çek CumhuriyetiİtalyaSlovakya
DanimarkaLetonyaSlovenya
EstonyaLitvanyaİspanya
FinlandiyaLüksemburgİsveç
FransaMaltaİsviçre
AlmanyaHollandaLihtenştayn
YunanistanNorveç

Avrupa Birliğine üye olmak ile Shengen Bölgesinde olmak ülkeler için aynı anlama gelmez. Schengen Bölgesine üye ülkelerin ise Avrupa kıtasında olmak zorunda da değiller.

İzlanda, Norveç ve İsviçre Avrupa Birliğine üye ülkeler arasında değildir, Schengen Bölgesine üye ülkelerdir.

Schengen Bölgesi Ülkelerle İlgili Önemli Notlar

  • İrlanda ve İngiltere Avrupa Birliğinden olmasına rağmen kendi istekleri ile Schengen bölgesine girmediklerinden dolayı Schengen vizesi ile giriş yapamayız. İngiltere’ye giriş yapmak isteyen Türk vatandaşları İngiltere Vizesi almak zorundadır. İrlanda’ya giriş yapmak isteyen Türk vatandaşları İrlanda Vizesi almak zorundadır.
  • Monako, San Marino ve Vatikan ülke sınırlarını Schengen vizesine açmışlardır ancak Schengen Bölgesine üye ülkelerden değildir.
  • Avrupa Birliğinde olup Schengen Bölgesine girmeye ülkeler arasında katılma çalışmaları devam eden Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Güney Kıbrıs vardır. Bu ülkelere Schengen vizeniz ile giriş yapabilirsiniz.
  • Çalışmaları devam eden ülkelere örneğin Bulgaristan’a yapacağınız ziyarette çoklu girişi bulunan Schengen vizenizi kullanabilirsiniz. Ancak Bulgaristan’a başvurup alacağınız vizeyi diğer Schengen bölgesi ülkelerine giriş yaparken kullanamazsınız. Bulgaristan vatandaşları Schengen Bölgesindeki ülkelere Schengen vize almadan giriş yapabilirler.
  • Gürcistan vatandaşları Schengen Bölgesindeki ülkelere Schengen vizesi almadan giriş yapabilirsiniz.
  • Ukrayna vatandaşları vizesiz olarak Schengen ülkelerine seyahat edebiliyorlar. Biyometrik pasaport sahibi tüm Ukrayna vatandaşları, turistik, iş amaçlı veya aile ziyareti olmak üzere her türlü ziyaretlerinde Schengen vizeden muaf tutulacak ve Schengen ülkelerinde 90 gün kalabileceklerdir.
  • Moldova vatandaşlarına Schengen Bölgesindeki ülkelere girişte vize muafiyeti uygulanmaktadır.

***Schengen bölgesine üye ülkelere girişte vize muafiyeti uygulanan ülkelerden çifte vatandaşlığı olan Türk vatandaşları diğer pasaportlarını kullanarak Schengen bölgesine girişlerde vize almak zorunda değillerdir.