nocomments

İkinci Nesil E-Pasaport, Elektronik Pasaport, Çipli Pasaport Nedir

İkinci Nesil E-Pasaport Nedir?

02.04.2018 tarihi itibari ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüklerinden verilmeye başlanan içerisinde çip bulunan, makinede okunabilen, yüksek güvenlikli ve dayanıklı elektronik pasaporttur.

***Eski tip pasaportlar 2015 yılı itibari ile tamamen kullanımdan kaldırıldı. Mevcut e-pasaport kullanımına 2011 yılında başlanıldı. İkinci nesil e-pasaport kullanımına ise 2018 yılında başlanıldı. 2019 yılı için mevcut e-pasaport ve ikinci nesil e-pasaport kullanımı devam etmektedir.

İkinci Nesil E-Pasaport Başvurusu Nereden Yapılır?

Pasaport başvurusu 02.04.2018 tarihi itibari ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüklerinden yapılmaktadır. Pasaport başvurunuzu yaparken aynı anda yenilenen Kimlik Kartı ve Sürücü Belgesi başvurunuzu yapabilir ve aynı güne randevularınızı alıp tüm başvuru işini aynı günde çözebilirsiniz. Emniyet Müdürlüğünden Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne geçen uygulama ile pasaport başvuru merkezlerinin sayısı yaklaşık 250 nokta daha yükselmiş durumdadır.

***Başvuru detaylarını Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazımdan okuyabilirsiniz.

İkinci Nesil E-Pasaport Özellikleri Nedir?

  • İkinci nesil e-pasaport çipleri polikarbonat içerisinde olduğu için dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
  • İkinci nesil yeşil pasaportlarda toplam sayfa sayısı 30 adet, vize sayfa sayısı ise toplam 27 adettir.
  • İkinci nesil bordo pasaportlarda toplam sayfa sayısı 38 adet, vize sayfa sayısı 35 adettir.
  • İkinci nesil e-pasaportlar polikarbon yapısı itibari ile daha güvenliklidir.

Çip Nedir?

Biyometrik resim, parmak izi, imza ve kişisel bilgilerimiz barındıran polikarbon yapısının içerisindeki çipin makina tarafından okunabilme özelliği vardır. Sahtecilik ve yüksek güvenlik sebebi ile çipli pasaportlara geçilmiştir. Güvenlik sırasında pasaportu makinada okutan görevli tüm bilgilerimizi ekranda görebilmektedir. Sistem çip sayesinde sizin kimliğinizi doğru şekilde tespit edebilmektedir.

Yeni Nesil Pasaportlara e-pasaport ya da elektronik pasaport denilmesinin sebebi içerisinde çip bulundurması ve makinada okunabilmesinden kaynaklıdır. Çipler de pasaport üzerinde görünür olmayıp kişisel bilgilerinizin basıldığı ilk sayfadaki polikarbon yapısının içerisinde gizlidir.