nocomments

Green Card Başvurusunda En Çok Yapılan Hatalar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 2023

2025 yılında Amerika’ya yerleşmek ve çalışmaya başlamanın en kolay yolu olan DV2025 Green Card çekilişi 4 Ekim 2023’de başvurularını almaya başladı. Başvuruların son günü ise 7 Kasım 2023 tarihi olarak açıklandı. Amerika’nın mali dönemi olarak geçen bu yaklaşık 1 aylık sürede çekiliş formunu doldurarak Amerika’da yaşama hayallerinize 1 adım yaklaşabilirsiniz.

Green Card çekilişinin ne olduğu ve nasıl başvuru yapıldığını detaylı olarak Green Card Çekilişi Nedir Nasıl Başvuru Yapılır yazımda detaylıca bahsettim.

Ancak nelere dikkat edilmesi ve en çok yapılan hataları ise sizlere bu yazımda detaylıca anlatacağım.

1. Green Card çekiliş sitesi tamamen ücretsizdir. Aksine itibar etmeyiniz!

Amerika Birleşik Devletinin resmi sitesi olan dvprogram.state.gov sitesi üzerinden tüm başvurular kabul edilmektedir ve başvuru yapmak ücretsizdir. Sizlere çekilişe hak kazandınız, tıklayınız şeklinde email adresinize veya cep telefonu numaranıza link gönderen, telefon ile arayıp size ulaşan, ücret talep eden kimseye itibar etmeyiniz. ABD, green card çekilişi ile ilgili asla resmi bir email, mesaj, telefon araması yapmamaktadır.

2. Green Card çekilişine aynı yıl içerisinde sadece 1 kere bireysel başvuru yapabilirsiniz.

Kişi bireysel olarak 1 başvurusunu tamamladıktan sonra asla 2. kez başvuru yapmamalıdır. Aynı yıl 2 kere başvuru yapanların başvuruları sistemde anında iptal edilmektedir. Kişiler şanslarını arttırmaları için aynı aile içerisinde şartları uyan her bir bireyin 1 kez başvuru yapma hakkı vardır. Örneğin, eşiniz ve kendiniz şartları sağlıyor iseniz ayrı ayrı başvuru yapabilirsiniz, böylece çekilişte şansınız artmış olur.

Çocukların başvuru yapma konusunda ise; lise mezuniyetine sahip olmak şartı ile çocuklarınız bireysel başvurularını yapabilirler, ancak green cardı kazanmaları durumunda ebeveynlerini yanında götüremezler. Ebeveynlerden birisinin çekilişi kazanması durumunda 21 yaşın altındaki çocuğu götürebilir ancak çocuk 21 yaşını geçti ise çocuğu bu haktan maalesef yararlanamaz.

3. Başvuru formuna yüklenen fotoğraf 6 aydan eski olamaz.

Başvuruda kullanılacak fotoğrafın nasıl olması gerektiği konusu bir çok başvuru sahibinin kafasını karıştırdığı gibi, yapılan en büyük hata mevcutta evinde bulunan pasaport, kimlik kartı veya ehliyet alırken kullanılan biyometrik fotoğrafların başvuru esnasında sisteme yüklenmesidir. Biyometrik fotoğrafın boyutları başvuru formunda istenilen boyut ile birbirini tutmamaktadır.

Fotoğraf özellikleri;

  1. Fotoğrafın boyutları 50 mm x 50 mm olmalıdır.
  2. Fotoğrafın arka fonu beyaz renkte olmalıdır.
  3. Son 6 ay içinde çekilmiş olan fotoğraf başvuruda kullanılmalıdır.

Fotoğraf ile ilgili yapılan diğer en büyük hata ise, bir önceki sene yapılan çekilişte kullanılan fotoğrafın ya da 6 aydan eski tarihli Amerikan vizesi başvurusunda kullanılan bir fotoğrafın mevcut başvuruya yüklenmesidir. ABD hükümeti sistemine bir fotoğraf yüklüyorsanız ve üzerinden 6 ay geçti ise o fotoğrafı bir daha kullanamazsınız. Başvuru sonrası sistemden kontrol sağlanıp bu durum tespit edileceğinden dolayı başvurunuz otomatik olarak iptal olacaktır.

Fotoğraf konusunda hiç riske girmeden her başvuru öncesi fotoğrafçıya gidip Amerikan vize başvurusunda kullanacağınız fotoğrafı çektirmek istediğinizi belirttikten sonra fotoğrafı elektronik ortamda almayı sakın ihmal etmeyin ki başvuru formuna yükleyebilesiniz.

Fotoğraf ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise, başvuru formuna ekleyeceğiniz aile üyelerinizin (varsa eş ve/veya 21 yaşından küçük tüm çocuklar) her birinin belirtilen boyutlarda çekilmiş 6 aydan eski olmayan fotoğrafının forma yüklenmesidir.

4. Aile bireylerinin başvuru formuna eksiksiz eklenmelidir

Başvuru formunu doldururken hangi aile bireylerinin forma eklenmesi konusu başvuru sahiplerinin kafasını karıştırabileceği gibi medeni hal durumunuzu işaretlerken hata yapılabiliyor.

  • Eğer var ise eşiniz; Boşanma aşamasında olunması, ayrı yaşanması, mahkeme sonucunun açıklanmasına 1 aya kalması vb. gibi durumlar olmasına rağmen başvuruyu yaptığınız esnada resmiyette evli gözüktüğünüz bir eşiniz var ise mutlaka medeni halinizi evli olarak işaretleyip başvuru formuna eşinizi eklemelisiniz. Resmiyette evli gözüktüğünüz eşinizi eklemek istemezseniz, resmi boşanma sağlandıktan sonra yani bir sonraki sene yapılacak çekilişe katılmanız daha doğru olacaktır. Resmiyette evli gözüküp başvuru formuna eşi eklememe durumunuz olur ise çekilişi kazansanız dahi green card mülakatlarında elenirsiniz.
  • 21 yaş altı çocuklarınız var ise; Çocuklarınız üvey olabilir, velayeti sizde olmayabilir, görüşmüyor olabilirsiniz veya evlatlık almış olabilirsiniz vb. durumlar olsa dahi resmiyette 21 yaşını doldurmamış çocuk sizin çocuğunuz gözüküyor ise başvuru formuna mutlaka eklemeniz gerekir.
  • 21 yaşını doldurmuş çocukları forma eklemenize gerek yoktur; 21 yaşını doldurmuş çocuklar başvuru şartlarını sağlıyor ise kendi başvurularını yapabilirler. 21 yaşını doldurmuş çocukların çekilişi kazanması durumunda çocuklar ebeveynlerini (anne-baba) yanlarında götüremezler. Başvuru şartlarını karşılayan 18 yaşını aşmış her çocuk kendi başvurusunu oluşturabilir.
  • Aile bireylerinizi başvuru sahibi ile Amerika’ya gelmeyecek olsalar dahi; yukarıda belirttiğim eş ve çocukları mutlaka başvuru formuna eklemelisiniz. Aksi durumda çekilişi kazansanız dahi mülakatlarda eleneceksiniz.

5. Green Card şartlarına uygun olmayanlar kişilerin başvuru yapması

Green card başvurusu yapanların kafasını karıştıran şartlardan birisi olan Lise mezunu ya da meslek sahibi olmaktır. Lise mezunu olmak şartını karşılayan başvuru sahiplerinin hangi mesleğe sahip olduğu konusu önemli değildir. Ancak başvuruları doldurduğunuz sırada lise mezunu değilseniz son 5 yıl içerisinde en az 2 yıllık bir iş deneyimine sahip olmanız gerekiyor. İş deneyiminin yeterliliği ise ABD tarafından kontrol ediliyor. ABD hükümetinin resmi Onetonline sitesinden deneyiminiz olan işin geçerli olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer uygun iş deneyimine sahip değilseniz, çekilişi kazansanız bile green card mülakatlarında mutlaka eleneceksiniz. Vaktinizi boşa harcamayın derim.

5. E-mail adresinin doğru olması

Başvuru esnasında kullanılacak e-mail adresinin doğru ve kullandığınız bir e-mail adresi olması önemlidir. İlk defa e-mail adresi alacak iseniz, e-mail adresininiz ve şifrenizi mutlaka kaybetmeyeceğiniz bir yere not etmelisiniz. Tüm başvuru süreci e-mail üzerinden ilerlenmektedir. Başvurunuzun tamamlanması sonrası onay numarasını (confirmation number) e-mail adresinize gönderilir ve bu onay numarası ile Mayıs ayında açıklanan çekiliş sonuçlarını kontrol edebilirsiniz. Aksi durumda onay numarasına ulaşamazsanız çekilişi kazanıp kazanmadığınızı bile öğrenemezsiniz.