nocomments

Green Card Almanın Yolları Nelerdir?

Green Card, ABD vatandaşı olmayan kişilere ABD’de süresiz oturum ve çalışma hakkı kazandıran göçmen vize türüdür. Daimi Oturma İzni (Permanent Resident Card) olarak adlandırılan Green Card’ı almanın en bilinen yolları Green Card çekilişi ve ABD vatandaşı ile evliliktir. Ancak bu 2 yol dışında Green Card almanın başka yolları da vardır.

Hazırlamış olduğum bu yazı ön bilgilendirme niteliğinde olup aşağıda bahsettiğim yollardan biri tanesinin size uygun olduğuna inanıyorsanız; ABD’nin resmi sitesi olan travel.state.gov adresini mutlaka inceleyiniz. Başvuruda beyan edilecek tek bir evrakın bile büyük önemi olduğunu hatırlatmak isterim.

Aile Bağı yolu ile Green Card

Amerikan vatandaşı, yakın ailesine aile tabanlı göçmen vizesi yolu ile (Family-Based Immigrations) Green Card alabilir. En az 21 yaşında olan Amerikan vatandaşı ya da Yasal Daimi Oturma İzni (Lawful Permanent Resident) (Green Card sahibi) olan kişiler akrabalarına sponsorluk yöntemi ile Green Card başvurusu yapabilirler.

2 Tip Aile Tabanlı Göçmen Vizesi (Family-based Immigrant Visa) Vardır:

  • 1. Derece Yakın Akrabalar (Immediate Relative): Amerikan vatandaşının eşi, çocukları ve ebeveynleri (anne-baba) için yapacağı başvurularda verilen göçmen vizesidir. Bu kategorideki göçmen sayısı her ABD mali yılında limit sınırlaması olmadığından istenildiği an müracaat edilebilir.
  • Daha Uzak Sayılan Akrabalar (Family Preference): Amerikan vatandaşının kardeşleri için yapacağı başvurularda verilen göçmen vizesidir. Yasal Daimi Oturma İzni (Green Card sahibi) kişilerinde eş ve evlenmemiş çocukları için yapacağı başvuru yoludur. Bu kategorideki göçmen sayısı her ABD mali yılında sınırlıdır. Sınırlama olduğundan sponsor olan kişiye vize numarası gelmesi uzun yıllar alabilir.

Çalışma yolu ile Green Card

Her ABD mali yılında (1 Ekim – 30 Eylül) yaklaşık 140.000 istihdama dayalı göçmen vizesi (Employment-based Immigrant Visa) nitelikli başvuru sahiplerine verilmektedir.

Başvuru Sahiplerini Nitelikleri Aşağıdaki Gibi Olmalıdır;

İleri Derecelere Sahip Profesyoneller ve Olağanüstü Yeteneğe Sahip Kişiler olarak adlandırılan başvuru sahiplerinin Çalışma Bakanlığı (Department Of Labor) tarafından onaylanmış bir Çalışma Sertifikasına (Labor Certification) sahip olması gerekir. ABD’deki işveren başvuru sahibi adına Yabancı İşçi için Göçmenlik Dilekçesi Form I-140 doldurmalıdır. Başvuru sahiplerinin ileri derecede lisansı veya lisans derecesi ve meslekte en az beş yıllık ilerici deneyime sahip olması gerekir.

Sponsor olacak şirket ise yapılacak işin Amerika’da kalifiye bir eleman bulamadığını ispat etmesi gerekir. Sponsorun başvuruları olumlu sonuçlanırsa, Amerika’da kalıcı oturum iznini alabilmesi adına sponsor diğer başvuruları yaparak kişinin 1 yıl içerisinde vizeyi almasını sağlar.

Öncelikli Çalışan ve Olağanüstü Yeteneğe Sahip Kişiler olarak adlandırılan başvuru sahipleri her hangi bir şirkete dahil olmaksızın kendi kendilerine sponsor olup kalıcı oturum izni başvurusunda bulunabilirler. Bu kategoriye giren kişiler; Bilim, sanat, eğitim, işletme veya atletizmde olağanüstü yetenekleri olan kişiler, Uluslararası alanda tanınan, öğretim veya araştırma alanında en az üç yıllık deneyime sahip seçkin profesörler ve araştırmacılar, ABD işvereninin denizaşırı bağlı kuruluşu, ana şirketi, yan kuruluşu veya şubesi tarafından önceki üç yıldan en az birinde istihdam edilmiş çok uluslu yöneticilerdir.

Yatırım yolu ile Green Card

ABD göçmenlik yasası, istihdam yaratma ve sermaye yatırımı yoluyla (Immigrant Investor Visas) ABD ekonomisine fayda sağlayan yeni ticari girişimlerde bulunmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek isteyen göçmen yatırımcılara vize sağlar.

21 Kasım 2019’da veya sonrasında yapılan dilekçelerde göçmen yatırımcı olarak kalifiye olmak için, bir yabancı uyruklu, uygun bir ticari işletmeye aşağıdaki asgari nitelikli sermaye tutarlarını borçlanmadan yatırmalıdır:

  • $1.800.000 VE YA;
  • $900.000 (istihdam alanı olarak kabul edilen, yüksek işsizlik oranına sahip veya kırsal bir bölgede (T5))

Yatırımcı iki yıl içinde, (yatırımcı ve yatırımcının eşi, oğulları veya kızları hariç olmak üzere), en az 10 ABD vatandaşı, yasal daimi oturma izni olan kişiler veya ABD’de çalışmaya yetkili diğer göçmenler için tam zamanlı işler yaratmalıdır.

Göçmen yatırımcı vize kategorileri;

  • Hedeflenen alan dışında istihdam yaratma – C5
  • Hedeflenen kırsal / yüksek işsizlik alanında istihdam yaratma – T5
  • Hedeflenen Yatırımcı Pilot Programı dışında bir bölgede istihdam – R5
  • Hedeflenen bir alanda Yatırımcı Pilot Programı – I5

Yatırımcının dilekçesi onaylanır ise eşi ve 21 yaşından küçük bekar çocukları yatırımcı ile birlikte göçmen vizesi için başvurabilir. Yatırımcı gibi eşi ve çocukları da gerekli başvuru formlarını doldurmalı, gerekli sivil belgeleri almalı, gerekli ücretleri ödemeli ve tıbbi muayeneden geçmelidir.

Çekiliş yolu ile Green Card

Çeşitlilik Göçmen Vize Programı (Diversity Visa Program) çekiliş yolu ile (DV Lottery), ABD’ye göçün az olduğu ülkelerde doğmuş olan kişilerin katılım sağlayacağı bir programdır. Her yıl Ekim ayında yapılan başvurular ile katılımcının kendisi, eşi, ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklarının ABD’de ömür boyu yaşama, çalışma ve eğitim alma hakkı kazanmasını sağlar. Her yıl 50.000 – 55.000 çeşitlilik vizesi kontenjanı açılıp programa katılım ücretsizdir. Green Card sahipleri kanunda belirtilen Amerika’da kalma sürelerini tamamladıktan sonra Amerikan vatandaşlığına başvurmaya hak kazanabilirler.

Başvuruların nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgi edinmek için Green Card Çekişi Başvuruları Nasıl Yapılır yazımı inceleyebilirsiniz.

Evlilik yolu ile Green Card

ABD vatandaşı ile evlenerek Green Card sahibi olmak (Marriage-Based Green Card) tüm yolların en kolayı olarak gözükse de ABD Hükumeti tarafından yapılan mülakatlar oldukça zorlayıcıdır. Evlilik yolu ile oturum izni almanın tek şartı ABD vatandaşının ABD’de ikamet ediyor olmasıdır.

Evlilik yolu basit olduğundan bir çok kişi sahte evlilik yoluna başvurmakta ya da anlaşma yaparak karşı tarafa para ödemektedir. ABD Hükumeti bu sahteciliğin farklında olduğundan ani baskınlarla evlere mülakata gitmekte ve başvuru sahibine eşi ile ilgili çok özel sorular sorabilmektedir.

Evilik yolu ile Green Card başvuru sahipleri 10 ay – 38 ay gibi çok kısa bir sürede evliliğinin gerçekliğine Göçmenlik Dairesine ispatlaması durumunda green card ile oturma ve yaşama izni alabilir.

Mülteci veya Sığınmacı Statüsü ile Green Card

Amerika’da bulunan sığınmacılara ve uluslararası koşullarda sığınmacı kategorisine uyan mültecilere verilen bir koruma yöntemidir. Zulme uğrayan, can güvenliği dolayısıyla ülkesine dönemeyen kişilerin bu durumu ispatlamaları karşılığından ABD Hukümeti mülteci veya sığınmasu statüsü ile Green Card (Refugee or Asylum Status Immigrations) vererek Amerika’da daimi oturum ve çalışma hakkı tanımaktadır.

Amerika’da olup bu programa başvuran kişiler sığınmacı (Asylee), Amerika dışında olup programa dahil olmayı talep eden kişiler mülteci (Refugee)‘dir.

Özel Göçmenler için Green Card

ABD’deki yayıncılar, din görevlileri (Ministers of Religion), yurt dışında ABD Hukümeti’nin belirli çalışanları veya eski çalışanları, Irak ve Afgan tercümanlar ve sadık hizmet verenler, Emekli uluslararası organizasyon çalışanları, NATO-6 sivilleri, eşleri ve evlenmemiş çocuklarına tanınan özel göçmen statüsü ile (Certain Special Immigrants) koşullar yerine getirilirse Green Card imkanı veriliyor.