nocomments

Green Card Çekilişi Nedir Nasıl Başvuru Yapılır 2023

DV2025 Green Card çekiliş başvurularını 4 Ekim 2023 – 7 Kasım 2023 tarihleri arasında almaya başladı. Çekiliş sonuçları 6 Mayıs 2024‘de açıklanacaktır.

Sizin de Amerikan rüyanız var ise bu şansı kaçırmayın. 2025 yılında Amerika’ya yerleşmek ve çalışmaya başlamanın en kolay yolu olan DV2025 Green Card çekilişi 4 Ekim 2023’de başvuruları almaya başladı. DV2025 Green Card çekiliş başvurusunda son gün 7 Kasım 2023. İşte başvuru sırasında ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri bu yazıda toparladım. Aklınızda çekilişe katılma düşüncesi var ise hazırlıklara başlamakta fayda var.

Green Card (Yeşil Kart) Nedir?

Green Card (Yeşil Kart, Avrupa’da Mavi Kart), Amerika Birleşik Devleti (ABD) Hükumeti’nin Amerika’da yaşayan halkın çeşitliliğini arttırmak amacı ile ABD vatandaşı olmayan katılımcılara verdiği bir göçmenlik vizesidir. Green Card, Daimi Oturma İzni (Permanent Resident Card) olarak adlandırılır.

Green Card Çekilişi (Diversity Visa Lottery) Nedir?

Çeşitlilik Göçmen Vize Programı (Diversity Visa Program) çekiliş yolu ile (DV Lottery), ABD’ye göçün az olduğu ülkelerde doğmuş olan kişilerin katılım sağlayacağı bir programdır. Her yıl Ekim ayında yapılan başvurular ile katılımcının kendisi, eşi, ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocuklarının ABD’de ömür boyu yaşama, çalışma ve eğitim alma hakkı kazanmasını sağlar. Her yıl 50.000 – 55.000 çeşitlilik vizesi kontenjanı açılıp programa katılım ücretsizdir. 2023 yılında yapılacak çekiliş DV-2025 adı altında olacaktır. 2023 yılında yapılan başvurular 2024 yılının Mayıs ayı içerisinde açıklanır.

Green Card Çekilişine Kimler Başvurabilir?

Katılımcıların Green card almaya hak kazanabilmeleri için bazı yeterlilik şartlarını yerine getirmeleri gerekir. Her kişi her başvuru döneminde 1 kez başvuru yapma hakkı vardır. Aynı kayıt yılı içerisinde birden fazla başvuru yapan kişilerin başvuruları diskalifiye edilecektir. DV-2025 kurasında çıkmazsanız DV-2026 başvurularında tekrar şansınızı deneyebilirsiniz.

Green Card Çekilişine Hangi Ülkelerde Doğmuş olanlar Başvuramaz?

ABD’ye son 5 yıl içerisinde 50.000’den fazla göçmen veren ülkeler o senenin yapılacak DV kurasına katılmaya uygun olmazlar.

DV-2024 yılı için yapılan kurada uygun olmayan ülkeler;

Bangladeş, Brezilya, Kanada, Çin (anakıta doğumlu), Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guetamala, Haiti, Hindistan, Jamaika, Meksika, Nijerya, Pakistan, Filipinler, Güney Kore, Birleşik Krallık (Kuzey İrlanda hariç) ve bağlı devletler ve Viyetnam’dır.

Bu listedeki ülkeler dışında doğmuş kişiler DV-2024 programına başvuru hakları vardı. Türkiye’de başvuru hakkı olan ülkeler arasındadır.

Green Card Çekilişi Başvuru Koşulları Nedir?

 • 1. Koşul: DV-2025 programına başvuru yapmaya uygun ülkede doğmuş olmak. (Türkiye başvuruya uygun ülke statüsündedir)
 • 2. Koşul: DV başvurusu yapacak kişinin eğitim ve/veya meslek koşullarını yerine getirmesi gerekir.

Eğitim/Meslek koşulları nelerdir;

 • En az lise eğitimi görmüş olmak, (12 yıllık ilk-orta-lise eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamış olmak gerekir) VEYA;
 • Son 5 yıl içerisinde en az 2 yıllık bir iş deneyimine sahip olmak, (İş deneyiminin yeterliliği ABD tarafından kontrol edilecektir)

İş Deneyimi yeterliliği nasıl ölçülür;

İş tecrübesinin yeterliliği veya denkliği ABD Çalışma Bakanlığı veri tabanında kontrol edilecektir. Sadece belirli meslekler DV programına katılım için uygundur. O*Net Online sitesinde Özel Meslek Hazırlık Seviyesi (SVP Range) en az 7.0 olan bir iş tecrübeniz olması gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz vize görüşmelerinde diskalifiye edilecektir.

**Belirtilen başvuru şartlarından 2 koşul yerine getirilemiyorsa başvuru yapmayınız. Başvurunuz diskalifiye edilecektir. Katılım için yaş sınırı yoktur ancak eğitim/meslek şartının karşılanması ile 18 yaşının altındakiler otomatik olarak diskalifiye olacaktır.

Green Card Çekiliş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card çekiliş başvurusu elektronik ortamda dvprogram.state.gov adresi üzerinden DS-5501 adlı Elektronik DV başvuru formunu (E-DV) doldurarak yapılır. E-DV formunu doldurmak ücretsizdir. Başvuruları kendiniz ya da profesyonel bir kurumdan yardım alarak yapabilirsiniz. E-DV başvuru formundaki tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olması önemlidir. Aksi durumda başvurunuz diskalifiye edilecektir.

Not: DV2025 ‘de pasaport bilgileri talep edilmiyor, başvuru yapabilmeniz için pasaportunuzun olmasına gerek yoktur.

E-DV Başvuru formunda karşınıza çıkacaklar;

 1. İsim
 2. Cinsiyet
 3. Doğum Tarihi
 4. Doğduğunuz Şehir
 5. Doğduğunuz Ülke
 6. DV Programına Katılım İçin Uygun Olduğunuz Ülke
 7. Katılımcı Fotoğrafları (Varsa eş ve 21 yaşından küçük bekar tüm çocukların fotoğrafları başvuruya eklenmelidir)
 8. Posta Bilgileri
 9. Şu Anda Yaşadığınız Ülke
 10. Telefon Numarası
 11. E-Posta Adresi (Güncel ve kullandığınız bir e-mail adresi verilmelidir ki çekilişi kazanırsanız yazışmalar e-mail üzerinden yapılacaktır)
 12. Bugün İtibariyle Tamamlamış Olduğunuz Eğitim Seviyesi
 13. Bugün İtibariyle Medeni Hal
 14. Çocukların Sayısı (21 yaşından küçük ve evli olmayan tüm çocukların bilgileri forma yazılmalıdır)

Başvuru Sahiplerine Notlar;

 • Katılımcılardan İngilizce bilme şartı aranmaz.
 • Eşler şartları uygunsa ayrı ayrı başvuru yapabilirler. (Kazanma şansı yükselir)
 • Doğduğunuz yer katılıma uygun ise her hangi bir ülkeden başvuru yapılabilir.
 • Çekilişe katılım ücretsiz, ancak çekilişin kazanılması durumunda vize işlemleri için belirli ücret ödemesi gerekir.
 • Çekilişin kazanılması durumunda ABD Hükumeti kazanan adına iş bulmaz.

Green Card Çekilişi Başvuru Tarihleri Nedir?

DV-2025 başvuruları elektronik ortamda dvprogram.state.gov adresi üzerinden 4 Ekim 2023 – 7 Kasım 2023 tarihleri arasında yapılmalıdır. Yoğunluk oluşabileceğinden dolayı başvurularınızı son ana bırakmamanız önerilir.

Green Card Çekilişi Başvuru Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Green Card başvuru sonuçları 6 Mayıs 2024 tarihinde İnternet üzerinden açıklanmaktadır. Katılımcılara mektup, mesaj, e-mail vb. dönüşler yapılmayıp, katılımcıların kendileri başvuru sırasında kendilerine verilen teyit kodu (Confirmation Number) ile dvprogram.state.gov sitesi üzerinden öğrenirler. Confirmation number’ı kaybetmemeniz büyük önem taşır. Çekilişi kazanan talihliler ise ABD mali dönemi olan 1 Ekim 2024 – 30 Eylül 2024 tarihleri arasında vize başvurularını yapmaları gerekir.

Green Card Çekilişini Kaç Kişi Kazanır?

Green Card çekiliş yolu ile her yıl toplamda 50.000 – 55.000 kişiye verilir. Green Card çekilişine katılmaya hak kazanan ülkelerin her birine %7’den fazla kontenjan verilmez. Yani bu durum 55.000’lik kontenjan var ise Türkiye için 3850’den fazla kazanan olmayacak anlamına gelir.

Çekiliş sonucu toplamda 100.000 ‘den fazla kişi Green Card almaya hak kazanır. Ancak toplam 55.000 kişiye Green Card verilir. Kazanan sayısının fazla açıklanmasının sebebi ise, başvuru sahiplerinin kazandığı halde göçmen vize işlemleri için başvuru yapmaması, gerekli belgeleri toparlayamaması, aile bilgilerinde hatalar olması, başvuru formunda eksik yada yanlış bilgiler olması vb. durumlardan diskalifiye olmaları ile ilgilidir.

Green Card Almanın Avantajları Nedir?

Green Card sahipleri Amerika’da Sosyal Güvenlik Numarası (Social Security Number) almanızı sağlar. Bu numara kişiye özel olup devlet veya özel sektörde çalışma imkanı sağlar. Green Card sahipleri kendi işlerini kurabilirler. Green Card sahibi öğrenciler Amerikalı öğrencilerin yararlandığı okul indirimlerinden yararlanır, yeterliliklerine göre devlet bursu almaya hak kazanırlar. Green Card başvuru sahibine verilen tüm haklar eşi ve 21 yaşından küçük bekar tüm çocuklarına da verilir.

Green Card Sahipleri Amerika Dışında Ne Kadar Süre Kalabilir?

Green Card sahibi Amerika dışına seyahat etmekte serbesttir. Ancak bu seyahatler geçici ve kısa süreli olmalıdır. Amerika dışında 1 yıldan fazla süre kalınırsa asıl ikametin Amerika olmadığı kanısına varılır ve tekrar Amerika’ya giriş yapmak istendiğinde yeniden giriş izin belgesi sorgulanır, hatta giriş yapabilmek için yeni bir göçmen vizesine ihtiyacınız olabilir. 1 yıldan kısa süren seyahatlerde bile Amerika’daki ikametin terk edildiği sonucuna varılabilir.

Amerikan Gümrük ve Sınır Koruma Birimi (CBP), Green Card sahiplerinin Amerika ile olan bağlılığını kontrol eder. Amerika’da ailevi ve toplumsal bağın korunması, işin devamlılığı, vergi ödenmesi, güncel ev adresi, banka hesapları, geçerli ehliyet, mülk sahibi olmak vb. durumlar Amerika’ya bağlılığınızı gösterir. Amerika’daki yaşamın kalıcılığını ispat etmek gerekir. Amerikan Gümrük ve Sınır Koruma Birimi seyahat dönüşü ülkeye giriş yapıp yapılamayacağına karar veren tek birimdir.