nocomments

Pasaport Nasıl Çıkartılır, Pasaport İçin Gerekli Evraklar ve Pasaport Harç Ücretleri (2024 Güncel)

Vatandaşı olduğunuz ülke dışındaki ülkeleri ziyaret etmek için gereken belge olan pasaportu nasıl alacağınızdan adım adım bahsedeceğim.

Nüfus Müdürlüğünün 2019 uygulaması ile Pasaport, Kimlik Kartı ve Sürücü Belgesi başvurularınızı aynı anda yapabilirsiniz. Her bir başvuru için ayrı ayrı zaman kaybetmektense, Kimlik Kartı ve/veya Sürücü Belgesi başvurunuzu henüz yapmadıysanız Pasaport başvurunuzu tamamlarken diğer başvuruları da aradan çıkartmanızı öneririm.

Pasaport ile vizesiz gidilebilecek bir çok ülke vardır. Tatil yaparken çok daha ekonomik olan vizesiz ülkelere gidebilmeniz için ilk adım olarak pasaportun çıkartılması gerekir. Pasaport hazır olduğu durumda anlık plan yapılabilir ve ucuz uçak biletleri denk gelindiği an, rahatça satın alınabilir. Pasaport çıkartma süreci önceden halledildiğinde tatil bütçesine girmeyen pasaport ücretleri ile bütçe ayarlaması da daha rahat yapılacaktır.

Pasaport ve vizeye ihtiyacınız olmadan Türk vatandaşlarının kimlikleri ile gidebileceği ülkeleri Pasaportsuz Kimlik ile Gidilen Ülkeler yazımdan detaylı olacak inceleyebilirsiniz.

Pasaport Nedir?

Yurt dışına çıkarken mutlaka yanınızda taşımanız gereken belgedir. Ziyaret edeceğiniz ülke ister vize istesin ya da istemesin mutlaka pasaportunuz ile giriş yapmak zorundasınız. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile giriş yapabileceğiniz ülkeler için Kimlik Kartı ile Giriş Yapılan Ülkeler yazımı okuyabilirsiniz.

İkinci Nesil E-Pasaport Nedir?

02.04.2018 tarihi itibari ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüklerinden verilmeye başlanan içerisinde ikinci nesil e-pasaport hakkında detaylı bilgi için İkinci Nesil E-Pasaport, Elektronik Pasaport, Çipli Pasaport Nedir yazımı okuyabilirsiniz.

Güncel Pasaport Harç ve Cüzdan Ücretleri Nedir?

Pasaport cüzdan bedeli hangi geçerlilik süresinde başvuru yapılırsa yapılsın sabit kalmaktadır. Geçerlilik süresi fark etmeksizin Pasaport Cüzdan Bedeli her başvuru için 790 TL ‘dir.

Pasaport Harç Ücreti ise başvuracağınız geçerlilik süresine göre farklılık gösterir. Geçerlilik süresine göre 2024 Harç Bedelleri aşağıdaki gibidir.

SüreHarç ***DefterToplam
6 Ay1.639,30 TL790 TL2.429,30 TL
1 Yıl2.396,60 TL790 TL3.186,60 TL
2 Yıl3.912,60 TL790 TL4.702,60 TL
3 Yıl5.558,30 TL790 TL6.348,30 TL
4 – 10 Yıl7.833,00 TL790 TL8.623,00 TL

*** Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) Damgalı Pasaportlar harç bedelinden muaftır.

Vize başvurusu yaparken pasaport süresi minimum 6 ay olması istendiğinden uzun süreli pasaport almak hem vize işlerinde rahatlık hemde kısa vadeli pasaport ücretlerine göre daha ekonomik olacaktır.

Geçerlilik süresi 4, 5, 6, 7, 8, 9 veya 10 yıl için başvuru ücreti aynı olacaktır. Harç ücreti değişmediğinden dolayı 4 yıl geçerliliği olan pasaport alınacağına 10 yıllık pasaport almanız kesinlikle tavsiye edeceğim en önemli noktadır.

10 sene içerisinde 2 kere 1 yıllık pasaport almanız durumunda fiyat size uygun gelebilir ancak 10 yıllık pasaportunuzun olması durumda vizesiz ülkeler için anlık plan yapabilir, pasaport başvuru işlemleriniz olmadan yurt dışına seyahatinizi planlayabilirsiniz.

***ÖNERİ: Yurt dışına seyahat etmek istiyorsunuz ancak harç bedelleri yüzünden seyahat planı yapmak size pahalı geliyorsa, ilk adım olarak uzun vadede seyahat planı yapmadan önce pasaport çıkartıp cebinize koymak olmalıdır. 10 yıllık pasaport hali hazırda var ise bir sonraki sene harç bedelleri düşünülmeden seyahat planı bütçe aşımı olmadan yapılabilir. Bütçenizin uygun olduğu bir dönemde 10 yıllık pasaport çıkartmak en ekonomik yol olacaktır.

Pasaport Başvurunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport için gereken belgeler:

1. T.C kimlik numarasına sahip Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı:

Pasaport çıkartabilmeniz için öncelikle dikkat etmeniz gereken konu T.C. numaranızın nüfus cüzdanında yazıyor olmasıdır. T.C. numaranız kimliğinizde yazmıyor ise pasaport başvurusu yapamazsınız. Öncelikle kimlik kartınızı yenilemeniz gerekir. Kimlik kartı başvurunuzu tamamladıktan sonra geçici kimlik belgesinin aslı ile pasaport başvurusu yapabilirsiniz.

2. Harç ve defter bedeli makbuzu:

Harç bedellerini bankaya yatırmanız gerekir. Yazının altında belirttiğim anlaşmalı bankalara karar vermiş olduğunuz pasaport geçerlilik sürenize göre harç ve defter bedelini yatırıp makbuzunuzu almalısınız. Makbuz Harç ve cüzdan bedeli için ayrı kalemlerde gözükmektedir. Bankaya gittiğinizde pasaport ücretini yatırmak istediğinizi görevlilere mutlaka belirtiniz.

3. İki (2) adet biyometrik fotoğraf:

2 adet biyometrik fotoğrafınızı randevu öncesinde hazırlamalısınız. Fotoğrafçıya pasaport için biyometrik fotoğraf istediğinizi mutlaka belirtiniz. Saçların kulak arkasına atılmış, yüz hatlarının görünür olduğu, ağzın kapalı ve arka fonun düz beyaz olduğu fotoğraflar biyometriktir. Vesikalık fotoğraflar pasaport başvurularında kabul edilmez.

***18 yaşından küçük bireyler yaşı farketmeksizin biyotmetrik fotoğrafının başvuru sırasında hazır olması gerekir.

***Bayanlar biyometrik fotoğraf çekiminde hafif makyaj yapabilirsiniz.

4. Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için muvafakat name:

18 yaşından küçük veya kısıtlı bireylerin başvuruları için muvafakat name istenir. Muvafakat name ebeveynlerin çocuklarının pasaport almalarına izin verdiklerini belirten bir belgedir. Muvafakat nameyi noterde ve ya nüfus müdürlüğünde alabilirsiniz. Anne ve babanın çocukları ile birlikte başvuru merkezine gitmesi durumunda muvafakat name başvuru memuru tarafından alınacaktır. Anne ve ya babadan bir tanesi başvuru merkezine gitmemesi durumunda gitmeyen ebeveynin muvafakat namesi noterden almış olması ve giden ebeveynin bu belgeyi beraberinde götürmesi gerekmektedir. Eşler boşanmış ise velayet hakkına sahip ebeveynin muvafakat name getirmesi yeterli olacaktır.

***18 yaşından küçük bireylerin başvurularında pasaport geçerlilik süresi en fazla 5 yıl olarak verilir.

***18 yaşından küçük bireylerin yaşı 0 olsa dahi başvuru sırasında başvuru merkezinde olması gerekir.

5. Öğrenci belgesi (Harçsız pasaport talep edenler için):

Öğrenciler bordo pasaportunu harç ücreti ödemeden yalnızca cüzdan bedelini ödeyerek alabiliyorlar. Öğrencilerin harçsız bordo pasaport alabilmesi için Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir yazımı okuyabilirsiniz.

6. Varsa eski pasaport:

Varsa eski pasaportunuzu yanınızda götürmeniz gerekir. Eski vizeleriniz haricindeki sayfalar görevli kişi tarafından delinerek iptal edilecektir. Eski vizelerin olduğu sayfaları dokunulmadığından dolayı geçerliliği olan vizenin var ise yeni pasaportunuz ile birlikte bu vizenizi kullanabilirsiniz.

Evlendikten Sonra Soy İsim Değişikliği:

NOT*** Evlendikten sonra soy ismi değişen bayanların pasaportlarını yenilemeleri gerekir. Vize başvurularında ülkeden ülkeye bu durum değişiklik gösterse de bazı ülkeler eski soy isim ile vize başvurularını kabul etmemektedir. Eski soy isimli pasaportun süresi henüz bitmemiş ise sadece cüzdan bedeli ödenerek soy isim değişikliği yapılıp son geçerlilik tarihi eski pasaporttan yeni pasaporta aktarılır. Geçerlilik süresinde her hangi bir değişiklik yapılmaz. Eski soy isimli pasaportun süresi 1 yıldan az ise yeni soy isimli pasaport çıkartılırken 10 yıllık harç bedeli ödenerek pasaportun 10 yıl çıkartılmasını öneririm.

***Eski soy isim ile alınan uzun süreli vizelerde pasaport değişikliği yapılıp soy isim değiştirildiğinden eski soy isimli vizenizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Uçak biletinizi vizenizde yazan soy isminiz ile alırsanız vize aldığınız ülkeye girişte her hangi bir problem yaşamazsınız. Uçak biletinizi yeni soy isminiz ile alırsanız vize memurları evlilik cüzdanınızı görmek isteyeceklerdir. Her iki durumda da evlilik cüzdanınız ile ülkeye rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.

***Evlendikten sonra balayına yurt dışına giden çiftlerin evlilik öncesi pasaport ve vize işlemlerini hallettiklerinden dolayı eski soy isim ile ülke dışına çıkışta her hangi bir problem yaşanmamaktadır. Aksilik çıkmaması adına evliklik cüzdanınıza yanınızda bulunmasını öneririm.

Parmak İzi

Başvuru sırasında tüm bireylerin parmak izi alınır. Parmak iziniz ilk başvurunuzda sisteme kayıt edilir, pasaport yenilemesi yaptığınızda bu parmak iziniz kontrol edildikten sonra tekrar kullanılır.

7 yaş altı çocukların parmak izi alınmaz, 12 yaş altı çocukların imzası alınmaz.

Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu

***Çıkış harç pulunun pasaport başvuruları ile bir ilgisi yoktur. Ülkeden çıkış yapmak isteyen T.C. pasaport sahibi kişilerden istenen çıkış harç pulunu hava alanındaki gişelerden satın alabilirsiniz. Yurt dışına sık çıkış yapıyorsanız hava alanında oyalanmamak adına çıkış harç pullarını 1 den fazla alıp her çıkışınızda 1 adet olmak üzere kullanabilirsiniz. 2024 yılı için Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu ücreti 150 TL ‘dir.

***Çift pasaport sahibi kişilerin T.C. pasaportunu kullanmadığı taktirde çıkış harç pulunu almalarına gerek yoktur.

Pasaport Randevusu Nereden ve Nasıl Alınır?

Pasaport başvurusu yaparken öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden başvuru randevunuzu almanız gerekir. Randevu sistemi ile çalışan pasaport başvuru merkezine randevusuz gittiğiniz taktirde tüm belgeleriniz tam olsa dahi görevliler sizin başvurunuzu kabul etmeyeceklerdir.

Gereken evraklarımız hazır ise pasaport başvuru randevumuzu almak için e-randevu linkine tıklıyoruz. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü 8:30 – 16:50 saatleri arasında randevu vermektedir.

  • Randevu Al seçeneğinden “Pasaport” seçeneğine tıklıyoruz.
  • Verilen bilgileri okuyup “Kabul Ediyorum” butonuna tıklıyoruz.
  • Başvuru yapacağınız pasaport türünü “Seç” butonuna tıklayıp kişisel bilgileri doldurup devam et butonuna tıklıyoruz.

***Pasaport türünüzden emin değilseniz Pasaport Türleri yazımı okuyabilirsiniz.

  • Başvuruyu yapacağınız “İl ve İlçeyi” seçiyoruz. İlçelerin yanında en erken başvuru yapabileceğiniz tarih gözükmektedir. Tarih seçimini bu sayfadan yapmıyoruz.
  • Kişi seçiminde başvuru sahibi “Kendisi, Annesi, Babası, Eş ve Çocuklar” için başvuru yapılabiliyor. Kim için başvuru yapılıyorsa “Ekle” diyerek seçilen kişilere ekleyip ileri butonuna tıklıyoruz.

***Başvuru listesine eklenen kişilerin başvuru saatinde bizzat başvuru merkezine gitmeleri gerekir.

  • Her kişi için ayrı ayrı uygun “Tarih ve Saat” seçimini yaparak ileri butonuna tıklıyoruz.
  • Kişisel bilgilerinde belirttiğiniz “Telefon veya E-Mail” adresine doğrulama kodu gönderilir. Doğrulama kodunu yazıyoruz ve ileri butonuna tıklıyoruz. Randevunuz alınmıştır.

Tamamlanmış randevunuz tarafınıza PNR kodu iletilecektir. PNR kodu sizin randevunuzu sistemden takip edebileceğiniz izleme kodudur.

***Randevu saatinin değiştirmesi ya da randevunun iptal edilmesi gibi durumları randevu sistemindeki “Randevu Durumu” butonundan yapabilirsiniz. “Başvuru Durumu” butonundan ise başvurusunu tamamladığınız pasaportunuzun hangi aşamada olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

Pasaport başvurudan sonra kaç günde teslim edilir?

Başvuru merkezindeki görüşmelerden sonra pasaportun hazırlanması 2 iş günü sürer. Pasaportlar Ankara’da hazırlanmaktadır ve basımı gerçekleştikten sonra PTT aracılığı ile kargoya verilir. Pasaportlar hazılandıktan sonra en fazla, il merkezlerine 3 iş günü, ilçe merkezlerine 4 iş günü, köylere 7 iş günü sürmektedir.

PTT aracılığı ile gelen pasaportu bizzat başvuru sahibi teslim alabilir. Teslim almasını istediğiniz başka bir kişi var ise başvurusu sırasında mutlaka ismini yazdırmanız gerekir.

Harç ve Cüzdan Bedeli Ödeyebileceğiniz 2024 Anlaşmalı Bankalar Listesi

Ödemelerinizi Banka Kartı (Debit), Kredi Kartı ve Hesabınız ödeyebileceğiniz seçenekler bankalarda mevcuttur. Hangi bankanın ne tür ödeme şeklini kabul ettiğini buradan inceleyebilirsiniz.

Akbank FinansbankAktif Yatırım Bankası
Garanti BankasıHsbs BankTürk Ekonomi Bankası
AlbarakaING BankFinans Katılım Bankası
Alternatifbankİş BankasıEmlak Katılım Bankası
Halk BankasıOdea BankKuveyt Türk Katılım Bankası
DenizbankPTT ŞubeleriVakıf Katılım Bankası
ŞekerbankZiraat BankasıZiraat Katılım Bankası
Vakıflar BankasıYapı Kredi Bankası