2comments

Araba İle Yurt Dışına Çıkmak için Gerekli Bilgiler ve Belgeler (2024 Güncel)

Araç ile yurt dışına çıkış yapmak gözümüzde o kadar büyüyor ki uçak alternatiflerini değerlendirmeye çalışırken bütçe limitine takılıyoruz. Türklerin özel araç ile yurt dışına çıkmaları sanıldığından çok daha kolay ve maliyeti de oldukça azdır. Yurt dışına özel araç ile çıkmak için gerekli belgeleri ve kolaylık sağlayan ipuçlarını bu yazımda sizinle paylaşacağım.

RUHSAT

Yurt dışına çıkmayı planladığınız araç ruhsatının kime ait olduğunun önemi vardır.

  • Sizin adınıza kayıtlı araçlarda ruhsatınızı göstererek çıkış yapabilirsiniz.
  • Sizin dışınızda birisinin adına kayıtlı olan araçlarda araç sahibi seyahat sırasında araçta ise ruhsatınızı göstererek çıkış yapabilirsiniz.
  • Sizin dışınızda birisinin adına kayıtlı olan araçlarda araç sahibi seyahat sırasında araçta değil ise araç sahibinden adınıza vekaletname almanız gerekir.

Şirket Araçları ile Yurt Dışına Çıkış Yapılır mı?

Şirketlerin izni olmadan şirket aracıyla yurt dışına çıkmak mümkün değildir. Şirketten öncelikle yurt dışına çıkış izni alıp vekaletname talep etmeniz gerekir.

Şirket benim eşimin/dostumun/babamın şirketi dediğiniz noktada şirket üzerine kayıtlı olan araçlarda şirket imza sirküsünde imzası olan şirket sahibi ya da şirket yetkilisi tarafından aracı kullanabileceğinize dair vekaletname almanız yeterlidir.

Vekaletname Nasıl Alınır?

Araç sahibi ya da şirket sahibi/yetkilisi noterden aracı kullanabileceğinize dair adınıza düzenlenen belgedir. Araç sahibinin notere gidip bizzat alması gerekir. Vekaletnamenin verileceği kişinin notere gitmesine gerek yoktur. Araç sahibinin vekaletnameyi çıkartacağı kişinin kimlik bilgilerini bilmesi yeterlidir.

EHLİYET

Hangi Tip Ehliyet İle Yurt Dışına çıkış yapılabilir?

Uluslararası ehliyet çok pahalı nasıl çıkartacağız gibi dertlerden kurtulduk. Yeni tip çipli sürücü belgesi ile uluslararası ehliyet almanıza gerek kalmadan yurt dışına dilediğimizce çıkış yapabiliriz. Hem maliyet olarak çok daha ucuz ve geçerliliği 10 yıl olan yeni tip çipli sürücü belgesini bir an önce çıkarmanızı tavsiye ederim. Eski tip sürücü belgesi yenileme ücreti 15 TL‘dir.

Ocak 2016’dan beri yeni sürücü adaylarına yeni tip çipli sürücü belgesi verilmektedir. 2016 öncesinde ehliyetini çıkartmış olan sürücülerin ehliyet tipi eskidir. Eski tip ehliyeti olan sürücüler 31 Aralık 2024’e kadar ehliyetlerini yeni tip çipli sürücü belgesi ile değiştirmeleri gerekir.

Yeni tip ehliyetiniz hala yok ise uluslararası sürücü belgesi geçişlerde hala geçerlidir. Başvurudan itibaren 1 yıl geçerliliği vardır. İlk defa alacaklar için 2024 yılı fiyatı 4.235 TL‘dir. Yenileme yapacaklar için 2.263,63 TL‘dir. (Başvurmak hiç mantıklı değil)

Uluslararası sürücü belgesi için gerekli evraklar;

T.C. Vatandaşları için;
-Sürücü Belgesi aslı, 
-TC kimlik numarası, (Ehliyetinde T.C. Kimlik numarası yazmayan müracaat sahiplerinin kimlik aslı veya fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir)
-2 Fotoğraf

SİGORTA

Yeşil Sigorta (Uluslararası Sigorta/Yeşil Kart) Nedir, Nereden ve Nasıl Alınır?

Yurt dışına çıkmak için tüm Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan yeşil sigortayı yaptırmamız gerekir. Yeşil sigorta giriş yapacağınız ülke kapısında mutlaka kontrol edilir. Yeşil sigortanız yok ise ülke sizi kapıdan almayacaktır.

Yeşil sigorta Türkiye sınırları dışında bir kaza meydana geldiğinde karşı tarafı güvence altına alır. Sizin aracınızı güvence altına almamaktadır. Siz kendi aracınızın da güvence altında olmasını isterseniz kendi kasko poliçenize yurt dışı eklemesi yapmanız gerekiyor.

Geçerlilik süresine göre yapacağınız yeşil sigorta ücretleri aşağıdaki gibidir.

GEÇERLİLİK SÜRESİOTOMOBİL FİYATIMOTOSİKLET FİYATI
15 Gün47,25 €37,80 €
1 Ay59,06 €47,25 €
2 Ay82,69 €66,15 €
3 Ay106,31 €85,05 €
4 Ay129,94 €103,95 €
5 Ay153,56 €122,85 €
6 Ay177,19 €141,75 €
1 Yıl236,25 €189,00 €
*Güncel tüm taşıt fiyatları için tıklayınız.

*Yaptıracağınız yeşil sigortanın geçerli olduğu ülkeler listesi için tıklayınız.

Yeşil Sigorta TURİNG İstanbul, Kapıkule ve İpsala’daki ofislerinden kredi kartı ile alınabilir.

Turing’de Yeşil sigorta başvurularında Taşıt Ruhsatı ve geçerli Türk Trafik Sigortasının fotokopisini ibraz etmeniz gerekir.

Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu

Türkiye’den çıkış yaparken Yurt Dışı Çıkış Harç pulunu satın almanız gerekir. Gümrük kapılarında harç pulu satılır. Harç pulunu yalnızca nakit olarak alabilirsiniz. Yurt dışı çıkış harç pulu 2024 yılı kişi başı 150 TL‘dir. Tek seferlik kullanılır. Türkiye’ye giriş yaparken pula ihtiyaç yoktur. Yalnızca Türk pasaport sahipleri için geçerlidir.

Araç ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Yunanistan

Thassos Adası, Yunanistan

İpsala sınır kapısından İstanbul’a oldukça yakın olan Yunanistan girişi seyahat tutkunlarının ilgisini çekmektedir. Ege kıyılarına farklı bir bakış getiren Yunanistan’ın kuzey sahilleri Bayram döneminde Türk akınına uğruyor.

En yakın tatil lokasyonu olan Alexandroupoli yani Türkçesiyle Dedeağaç İstanbul’a 300 km uzaklıktadır. Kara yolu ile ulaşımı olan Thassos Adası‘da oldukça popüler noktalarındandır. Kavala yolu üzerinde İskeçe ve Gümülcine ‘ye uğrayabilirsiniz. Eski Osmanlı tarihi ile Kuzey Yunanistan’ı keşfedebilirsiniz.

Kavala hatta Selanik’e kadar arabanız ile kendinize özel rut yapabilir, Selanik‘te Atatürk’ün evini ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan

Sunny Beach, Bulgaristan

Bulgaristan özellikle kayak ve deniz seyahati ile oldukça ünlenmiş ve tercih edilir olmuştur. Aracınız ile Kapıkule, Hamzebeyli ve Dereköy sınır kapılarından geçebilirsiniz. Bulgaristan’da Burgaz‘da bulunan Sunny Beach Karadeniz’de tatil severlerin hem eğlenip hemde deniz kum güneş tatili yapmak istediği güzel tatil noktalarındandır. İstanbul’dan Sunny Beach 370 kmdir.

Bansko, Bulgaristan

Kayak severlerin tercihi Türkiye’deki kayak merkezinlerinin aşırı pahalı olmasıyla birlikte Bulgaristan’a kaymıştır. Bansko ve Promporovo özellikle tercih edilen kayak merkezlerindendir. İstanbul’dan Bansko 600 kmdir. Promporovo ise Türkiye Sınıra daha yakın olup İstanbul’dan 450 kmdir.

Bulgaristan sınır polisi rüşvet yemesi ile meşhurdur. Yabancı plaka ve özellikle Türk plaka olarak sizlerden rüşvet koparmak isteyeceklerdir. Ben rüşvet kaptırmam demek için belgelerinizin tam olmasını öneririm. Yoksa sizi oldukça oyalayacak rüşvet almadan salmayacaklardır.

Gürcistan

Batum, Gürcistan

Hem pasaportsuz kimlik ile giriş yapılan Gürcistan’ın Türkiye sınırındaki en güzel şehri Batum‘dur. Tiflis, Batum’a göre biraz daha uzak kalsa da gezip görülmesi gereken yerlerin başındadır.

Karadeniz’e kıyısı olan Batum’a ulaşım yine Karadeniz şehirlerimizden oldukça kolaydır. İstanbul’dan ulaşım uzak olduğundan araç ile gidiş çok tercih edilmez. İstanbul’dan Batum 1200 kmdir.

Karadeniz illerinde yaşıyorsanız bu seyahat tam size göre diyebilirim. Trabzon, Artvin ve Rize’den oldukça yakın olan Batum’da 2 günlük hafta sonunuzu değerlendirebilirsiniz.

  • Trabzon – Batum 200 km
  • Artvin – Batum 130 km
  • Rize – Batum 120 km

Batum’a gitmişken Tiflis‘i de görmek isteyen için Batum Tiflis arası 375 kmdir.

Gürcistan girişlerinde ehliyet, ruhsat ve araç içindeki yolcu kimlikleri dışında bir belge istemiyor. Kapıda ehliyetini ibraz eden şoförün sadece aracı kullanma yetkisi olabiliyor. Pasaport dahi istemeyen Gürcistan sınırından başka bir ülkeye geçeceksiniz pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayınız. Eski tip ehliyetinizle de Gürcistan’a giriş yapabilirsiniz.

**İran ve Suriye gibi Asya ülkelerinin kapıda uygulamaları daha farklıdır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2 Comments

  1. Aytekin
    • ELY