nocomments

Amsterdam Köyleri

Amsterdam’a yakın Hollanda köyleri Amsterdam seyahatinin yarım gününü yada 1 tam gününü ayırmaya değecek kadar güzeldir. Amsterdam’ın şehir havasından çıkıp doğanın güzelliklerinin tadıldığı bu eşsiz köylerin rotasını kendi görmek istediğiniz yerlere göre yapabilirsiniz. 1 günde 5 köy gezmek kesinlikle mümkün, siz yeter ki isteyin. Tabi sabah erkenden yollara düşmek şartıyla 🙂

Otobüs bileti alarak bu şahane 5 köyü gezebilirsiniz. Zaandam, Zaanse Shans bir rut olarak yarım gün sürüyor, Edam, Volandam ve Marken bir rut olarak 1 tam gününüzü alabilir. 5 köyü birden gezmek biraz zorlayabilir. Rut önerim, bir yarım gününüzü Zaandam-Zaanse Shans rutuna ayırıp Amsterdam’a geri dönüp gününüzü burada tamamlamak olacaktır. Ertesi gün ise Edam – Volendam – Marken rutuna 1 gününüzü ayırlabilirsiniz. Yada iki rut arasında seçim yapıp en azından bir kaç köy gezmiş olabilirsiniz.

Amsterdam& Region Travel Ticket otobüs biletini 1 gün sınırsız olarak aldığınızda Centraal Station’dan €19,50‘ye satın alıp Amsterdam içerisinde de bileti kullanabilirsiniz. Waterland Day Ticket tercih ederseniz sadece EBS otobüsleri iler köylere giderken kullanabileceğiniz 1 günlük sınırsız bileti €10‘a alabilirsiniz. Otobüs biletleri ile ilgili detaylı bilgiye Amsterdam Gezi Rehberi yazımdan inceleyebilirsiniz.

Amsterdam köylerini gezerken araba kiralamayı pek önermiyorum (Giethoorn hariç). Otopark Amsterdam’ın büyük problemi olduğundan ne aracınızı koyabilecek yer bulabilirsiniz, ne de o kadar yüksek ücretleri ödemeyi gerekli görebilirsiniz. Yine de, tercih sizin!

Gezmek isteyeceğiniz köyler ve rutlar hakkında bilgi sahibi olmak yapacağınız plan için oldukça faydalı olacaktır. Amsterdam’dayken hadi köylere gidelim diyenleriniz için köyleri bu yazımda derledim.

ZAANDAM

Zaandam, Amsterdam

Zaandam Amsterdam’dan otobüs yolculuğu tercih edenler için yarım saatlik mesafededir. Otobüsten indikten sonra AVM tarzında ufak bir kasabada buluyorsunuz kendiniz. Şu meşhur fotoğraftaki bina ise bir otel! Önünde fotoğrafınızı çektirip biraz Zaandam’ı gezdikten sonra en fazla 1 saate kasabadan ayrılmanız diğer köyleri gezmek için yeterli olacaktır.

Zaandam’a Nasıl Gidilir

Amsterdam Central Station’dan 394 numaralı otobüsle 30 dakikada Zandaam’a gelebilirsiniz. EBS sınırsız günlük biletleri bu hatta geçerli olup $10’a Centraal’dan biletinizi alabilirsiniz.

ZAANSE SCHANS

Zaanse Schans, Zaandam

Zaanse Schans, Hollanda’nın ikonikleşmiş yel değirmenlerinin olduğu köy… Köyün oldukça tatlı bir havası var diyebilirim. Turist akınını iyi kullanan Hollandalılar için bir gelir kapısı daha diyelim. Yel değirmenlerinin altındaki kulübelerin her bir birer dükkan ve çeşitli ürünler satıyorlar. Orijinal Hollanda çikolatalarından, Hollanda peynirlerine kadar.. Dükkanları gezerken kendinizden geçip Zaanse Schans’da 2 saati devirebilirsiniz. Fazla köy gezme planınız var ise neyi tatmak istediğinize önceden karar verseniz iyi olabilir. Amsterdam En İyi Sokak Yemekleri yazımdan nefis yiyecekleri inceleyebilirsiniz.

Sezonda çok kalabalık olabilen Zaanse Schans’ı turist akınının olmadığı dönemde gitmenizi tavsiye ederim. Tur otobüslerinin akınına uğrayan bu güzel yel değirmenleri Cumartesi ve Pazar günleri oldukça kalabalık olabiliyor.

Zaanse Schans’a Nasıl Gidilir

Zaandam’dan Zanse Schans’e 391 numaralı otobüs ile yol 10 dakika sürmektedir. EBS’nin sınırsız otobüs biletiniz var ise kartınızı okutup otobüse binebilirsiniz. Amsterdam’dan Zanse Schans’a gidecekler için ise aynı otobüs ile yol 45 dakika sürecektir.

Zaanse Schans Gezilecek Yerler

Zaanse Schans ufak bir kasaba olup yel değirmenleri zaten gezilecek yerler listesinin başında geliyor. Otobüsten indikten sonra ufak bir köprüden geçerek yel değirmenlerini gezebilirsiniz. Yel değirmenlerinin altındaki mağazalarda Hollanda peynirlerinin her çeşidini bulabilir ve tadabilirsiniz. Peynir mağazalarının farklı kokuları olduğunu belirteyim. Her çeşit peynir bir arada… Bayılırım derseniz bir kaç peynir almadan dönmeyin derim.

Çikolata kokularının arasında tatlı krizine girmek ise herkesin sanırım yaptığı bir şey 🙂 Zaanse Schans’a giden sıcak çikolata içmeden dönmüyor. Atıştırmalıkların tadına bakıp Ducth fırınına uğrayabilirsiniz.

Müzesiz olmaz diyenlerdenseniz bu küçük kasaba da bile müze var mı diye şaşırabilirsiniz. Zaanse Müzesi ve Albert Heijn Müzesi dikkatinizi çekebilir. Müzelere pekte ilginiz yoksa çokta oyalanmadan diğer köylerin yolunu tutabilirsiniz.

EDAM

Edam, Amsterdam

Edam, Amsterdam’ın kuzeyinde kalan ancak Zaandam ve Zaanse Schans rotasına biraz ters kalan bir kasabadır. Edam – Volendam – Marken rotasının başlangıcı olup oldukça sakin bir kasabadır. Amsterdam köyleri yerel tatlar tatma odaklı olduğu için Edam’da da farklı peynir çeşitlerini deneyebilirsiniz. Huzurlu sokaklarında gezip mağazaları gezebilirsiniz.

Edam’a Nasıl Gidilir

Amsterdam’dan Edam’a gitmeyi planlayanlar için ise yol kısa olacaktır. Amsterdam Central Station’dan 314 numaralı otobüs ile 30 dakikalık seyahat sonrası Edam’a varabilirsiniz. EBS biletleri bu hat içinde geçerlidir.

Zanse Schans’dan Edam’a ulaşım aktarmalı olarak yaklaşık 50 dakika sürer. 391 numaralı otobüs ile Zaandam’a geri gelip Purmerend’e 10 dakikalık tren seyahati yapmanız gerekir. Purmerend’dan Edam’a 302 numaralı otobüs ile 20 dk süren seyahat sonrası varabilirsiniz.

VOLENDAM

Volendam, Amsterdam

Amsterdam kuzey köylerinden olan Volendam, Edam’dan sonra ikinci duraktır. Okyanus kenarında olan bu tatlı balıkçı köyü turistlerin oldukça yoğun ilgisi ile karşılaşır. Hollanda tatlarını burada tatmaya devam edebilir, stamppot deneyebilirsiniz. Volendam köyünde en zevk alacağınız aktivite okyanus kenarında yapılacak yürüyüş olacaktır.

Volendam’a Nasıl Gidilir

Amsterdam’dan Volendam’a 316 numaralı otobüs ile 25 dk da ulaşılabilir. Edam – Volendam – Marken rotasını izleyecek olanlar için Edam’dan Volendam’a yine aynı 316 numaralı otobüs ile 10 dk da ulaşabilirsiniz.

MARKEN

Marken, Amsterdam

Amsterdam kuzeyinde ki ada köyü olan Marken, Edam Volendam rotasının üçüncü ve son durağıdır. Minik sevimli ada köy sonradan yapılan köprü yol ile yarım ada olmuştur. Okyanus kenarında ki bu sevimli köyde evlerin arasında huzurla gezebilirsiniz. Beatrix Köprüsün’de bol bol fotoğraf çektirin. Hollanda’nın geleneksel tahta ayakkabılarının yapıldığı Tahta Ayakkabı Fabrikası’nı gezebilirsiniz. Marken deniz fenerini ziyaret edebilir ve bol bol hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz.

Marken’e Nasıl Gidilir

Volendam’dan Marken’e gidecek olanlar için 610 numaralı otobüs ile 25 dk sürer. Amsterdam’dan Merken’e gidecekler için direkt otobüs yoktur. Amsterdam’dan Volendam’a 316 numaralı otobüs ile gidip 610 numaralı Marken otobüsüne aktarma yapmak gerekir. Yol uzayacağı için toplamda 1 saat sürecektir.

Volendam’dan Marken’e Marken Express tekneleri ile yolculuk yapabilirsiniz. 30 dk süren deniz yolculuğu yapmak isterseniz keyifle tercih edebilirsiniz. Tekne tek yön gidiş ücreti €8, gidiş dönüş ücreti €11,50’dur. Amsterdam’dan alınan otobüs bileti teknede geçerli olmuyor.

GIETHOORN

Giethoorn, Hollanda

Hobit köyü olarak da bilinen Giethoorn seyahat sırasında mutlaka 1 günün ayrılması gereken masalsı güzellikteki kasabadır. Motorlu araçlarının kullanımın tamamen yasak olduğu bu güzel Amsterdam köyünde gezinizi evler arasında gezen ufak teknelerle yapabilirsiniz.

Giethoorn’a giderken hava durumunu kontrol etmek gerekir. Havanın puslu olması durumunda gri bir köy sizi bekliyor olabilir ve beklediğinizi bulamayabilirsiniz. Güneşli havayı yakalayabilirseniz köyden çok mutlu ayrılacağınızın garantisini verebilirim.

Giethoorn’a Nasıl Gidilir

Amsterdam merkeze biraz uzak olduğundan günü birlik seyahatlerde bir çok köy ile birlikte maalesef gezilemeyecektir. Giethoorn’a Amsterdam’dan araba ile ortalama 2 saate, tren ile aktarmalı olarak 3 saate gidiliyor. Giethoorn özelinde konuştuğumuzda 2 ve ya 3 tren aktarmalı gitmek çok mantıklı olmayabilir ancak yine de gözünüzü korkutmasın. tren istasyonundaki görevliler oldukça yardımcı oluyor. Araç kiralamak ise hem süre açısından uzun hem de ücret açısından pahalı olduğundan tercih edilmelidir.

Giethoorn Gezilecek Yerler

1-Masalsı manzaranın keyfini çıkartın

Giethoorn’a vardığınızda uzun bir yoldan geldiğinizden dolayı acıkmış olabilirsiniz. Hobit köyünün müthiş atmosferinde kanal kenarlarında konuşlanmış restoranlara gözünüze kestirdiğinize hatta yer bulabildiğinize oturup, önce masalsı ortamın tadını çıkartmalısınız.

Giethoorn’da yeme içme konusunda çok çeşitli bir mutfağa sahip olmadığından et, balık, snack tarzı atıştırmalıkları ile meşhurdur. Atıştırmalıkların tadına bakmak için Amsterdam En İyi Sokak Yemekleri yazımı inceleyebilirsiniz.

2-Bot ya da bisiklet ile kanal turu yapın

Kanallarda turistlerin gezdiği yaklaşık 40 kişilik botlar ile seyir yapabilirsiniz. Bot pek tercihiniz olmaz ise bisiklet kiralayıp Giethoorn’un eşsiz sokaklarını gezebilirsiniz. Köyün merkezinde bisiklet kiralayabileceğiniz noktalar mevcut.

3-Giethoorn müzelerini gezin

Müze severlerin oldukça ilgisini çekecek müzeleri gezmeden dönmeyin derin. Vaktiniz yettiğince gezinizi planladığınızda 1-2 müze ziyaretinde de bulunabilirsiniz. Müze listesinden bahsedecek olursam;

  • Giethoorn Müzesi
  • Wildeboer Tersanesi
  • Eski Dünya Müzesi
  • Automuseum Histomobil (Otomobil Müzesi)
  • Gloria Maris Kabuk Müzesi

4-Giethoorn festivallerine katılın

Temmuz ve Ağustos aylarında Muziek In Giethoorn olarak bilinen Giethoorn müzik festivalleri düzenlenir. Seyahatiniz bu tarihlere denk gelir ise keyifli bir kaç saat geçirebilirsiniz.

HOORN

Hoorn, Hollanda

Amsterdam köyleri dışında, Amsterdam’a çok yakın olup aslında kent olmayan Hoorn, Amsterdam’ın kuzeyinde kalan Edam-Volendam-Marken’nin de kuzeyindedir. Yıllar boyu tüccarların yaşadığı Hoorn’da ziyaret edilecek içerisinde bir çok değerli eserin bulunduğu müzeler vardır. Hoorn sezonu Nisan’da açıldığı için kış döneminde turistlerin gitmediği, müzelerinin kapalı olduğu buz gibi bir döneme denk geldiği için tercihinizi yaz aylarından yana kullanmalısınız.

Hoorn kent olduğundan diğer kasaba/köyler kadar küçük değildir. Yolu da uzun olduğundan özellikle Hoorn’u gezip görmek isteyenler için ayrı plan yapıp 1 tam günü buraya ayırmak gerekebilir.

Hoorn’a Nasıl Gidilir

Hoorn’a otobüs yada tren yolu ile gidebilirsiniz. Edam’a giderken kullanılan 314 numaralı otobüs Hoorn’a kadar gidiyor. Amsterdam Centraal Station’dan 1 saatte Hoorn’a varış yapılıyor. EBS otobüslerinde 1 gün sınırsız bilet €10‘dur. Hoorn’a daha kısa sürede gitmek isteyenler için tren yolculuğu yarım saat sürmektedir. Tek yön yetişkinler için €8,50 olan biletler tek yön/çift yön, 1. sınıf/2. sınıf diye kategorilendirilir. Size uygun tren bilet fiyatlarına buradan bakabilirsiniz.

Hoorn Gezilecek Yerler

1-Hoorn balıkçı teknelerini manzarasında yürüyün

2-Hoorn müzelerini gezin

New York’u keşfeden gemiden tutun da, 18. yüzyılda dünyanın her yerinden toplanan değerli eserlerin sergilendiği müzeleri gezebilirsiniz.

  • Altın Çağ Müzesi
  • Yarım Ay Gemisi 
  • Museum Stoomtram

3-Farklı tarzdaki yapıları gezin

Oosterpoort: Surlarla çevrili olan şehrin etrafından günümüze surlardan sadece bu yapı kalmıştır. Eskiden savunma kalesi olan bu yapının önünde güzel bir fotoğraf çektirebilirsiniz.

Hoofdtoren: Gotik tarzda yapılmış olan bu yapı şimdilerde restoran olarak kullanılıyor. Dilerseniz burada yemeğinizi yerken keyifli vakit geçirebilirsiniz.

HARLEEM

Harleem, Hollanda

Ortaçağ şehirlerinden fırlamış gibi olan Harleem, Amsterdam’ın batısında yine kuzey Hollanda’dır. Amsterdam’ın yoğun turist ilgisinden sıkılanların uğrak adresi olmuş Harleem’in turist akınına uğramadığından daha yerel kalmıştır. Amsterdam köylerinden olmayıp tatlı bir kent olan Harleem’i gezmek için en az yarım gün ayırmanız gerekebilir.

Harleem’e Nasıl Gidilir

Harleem’e Amsterdam Cenrtaal Station’dan 15 dakikalık bir tren yolculuğu ile varabilirsiniz. Otobüs tercih edecekler için 3 aktarma yapılması gerektiğinden otobüs yolculuğu önermiyorum. Trenle ortalama €5‘ya gidiş/dönüş bilet satın alabilirsiniz.

Harleem Gezilecek Yerler

1-Harleem sokaklarını gezin

Harleem sokaklarına daldığınızda kendinizi orta çağın tam ortasında bulacağınızdan eminim. Hediyelik satan yerler, antikana dükkanları, kahve dükkanları gezerek bu sokakların tadını çıkartabilirsiniz.

2-Grote Markt ve Grote Kerk’i gezin

Büyük pazar yeri anlamına gelen Grote Market Harlem’in en güzel meydanıdır. Harleem’e gelenlerin uğrak yeri olan bu meydan Cumartesi ve Pazar günleri pazar kuruluyor. Grote Kerk ise meydanın tam ortasındaki gotik kilisedir.

3-Harleem’de kanal turu yapın

Harleem kanallarında Amsterdam’ın aksine daha romantik ve yerel kanal turu yapmanız mümkün. Ortaçağı birde kanaların arasında gezerken izleyebilirsiniz. Kanal biletini almak için tıklayınız.