nocomments

Thassos Adası: Tropik Ada Kıvamında

Thassos Adası Türkçe ismiyle Taşöz Adası Yunanistan’ın kuzeyinde bulunan bir Yunan adasıdır. Yunanistan’ın Doğu Makedonya ve Trakya Bölgesinde bulunan idari olarak Kavala iline bağlıdır. Thassos Adası İpsala Gümrük kapısından çıktığımızda Kavala yönünde yolun sol tarafın kalır. İpsala Gümrük kapısından 190 kilometredir. Yunanistan’a ilk defa gidecekseniz deneyimlerimden derlediğim Yunanistan’a Gideceklere İpuçları yazımı inceleyebilirsiniz. Gitmeden önce bu bilgileri almak size çok yardımcı olacaktır.

THASSOS ADASINA ULAŞIM

Thassos Adası’na ulaşımın en kolay ve aslında en hızlı yolu özel araç ile Yunanistan’a giriş olacaktır. İstanbul’dan Thassos Adası ortalama 450 km‘dir. İstanbul’un Anadolu yakasından gelenler için süre biraz daha uzayacağı gibi Avrupa yakasından gidenler avantaj sağlayacaktır. İstanbul’dan erken saatte yola çıkılması durumunda ortalama 5 – 5,5 saat arasında Thassos Adası’na varış sağlanabilir. İpsala sınır kapısında oluşacak yoğunlukta varış saati uzayabilir. Araç ile Yunanistan’a çıkış yapmak isteyenler için detaylı olarak Araba İle Yurt Dışına Çıkmak İçin Gerekli Bilgiler ve Belgeler yazımı inceleyebilirsiniz.

Thassos Adası’na Arabalı Feribot ile Ulaşım

Keramoti – Thassos Adası Feribotu

Thassos Adası’na arabalı feribotlar ile ulaşım sağlanmaktadır. Arabalı feribotlar 2 noktadan kalmaktadır. Birincisi ve Türk sınırına daha yakın olan Keramoti sahil kasabasından olmaktadır. Türkiye’den gelip direkt adaya gitmek isteyenlerin en yakın ulaşım noktası Keramoti’den feribota binmektir. Deniz yolculuğu da en kısa olan nokta Keramoti’dir. Keramoti’den kalkan vapurlar Thassos Adasının Limenas kasabasına yanaşmaktadır. İkinci feribot seçeneği ise Kavala‘dan adaya geçiş olacaktır. Kavala, Keramoti’ye göre sınıra daha uzak kalmakta ve feribot süresi daha uzun sürmektedir. Kavala’dan kalkan vapurlar Thassos Adasının Prino kasabasına yanaşmaktadır. Limenas ile Prino arası 16 km dir.

Keramoti – Thassos (Limenas) bilet fiyatları araç tipine göre değişiklik gösterir. Şoför hariç aracın içinde yolcular için de bilet kesilir. Detaylı fiyat tablosunu buradan inceleyebilirsiniz.

  • Normal yolcu 4€
  • Çocuk (5-10 yaş arası) 2€
  • 4.25m’ye kadar özel binek otomobil 18€
  • 4.25 m’nin üzerinde özel binek otomobil 22€

Kavala – Thassos (Prino) bilet fiyatları da aşağıdaki gibidir.

  • Normal yolcu 5€
  • Çocuk (5-10 yaş arası) 2.50€
  • 4.25m’ye kadar özel binek otomobil 19€
  • 4.25 m’nin üzerinde özel binek otomobil 24€

Thassos Adası yüz ölçümü olarak çok büyük olup birbirinden güzel koylarını keşfedebilmek için adada araca ihtiyaç duyulmaktadır. Aracını Keramoti ya da Kavala’ya park edip geçmek isteyenler için bu durumu çokta tavsiye etmeyeceğimi yazmak istedim. Araç seçimi yaparken ise mermer koylarını ziyaret edebileceğiniz için yolları korkunç olan yerden geçmek istemeyeceğiniz araçlarınız ile gelmeyiniz.

THASSOS ADASI HAKKINDA BİLGİ

Thassos Adasında neler yapıldığını anlatmadan önce ada hakkında genel bilgi vermek istiyorum. Thassos Adasının o ilgi çeken bembeyaz kum masmavi denizinin olduğu fotoğrafları görsek de Thassos’un tropik ada olmadığını tahmin edebiliyoruz. Konumu kuzey Yunanistan’da olması itibari ile o çok meşhur Yunan adalarından da farklıdır. Yunan adalarında olan meşhur beyaz evlerin olmadığı daha ormanlık ve oldukça doğal olan Thassos bir mermer adasıdır. Adada bulunan mermer ocakları adayı kıymetli kılmıştır. Hala faal olarak mermer ticaret yapılan Thassos’un meşhur beyaz kumsalları da mermer parçacıklarının minik taş şeklini alması ile oluşmuştur.

Thassos Adasının deniz kenarında üç merkezi kasabası vardır; Limenas, Limeneria ve Pathos. Bu üç merkez dışında adada irili ufaklı bir çok köy vardır. Bu köylerin en meşhurları ise Panagia ve Theologos‘tur. Thassos adasının çevresi 102 km dir. Thassos çevresinin aracınız ile gezdiğinizde ulaşabileceğiniz 80‘den fazla koy vardır ve daha kim bilir araç ile ulaşımı olmayıp sadece denizden ulaşımı olan kaç tane koyu vardır tahmin bile edemiyorum.

THASSOS ADASI’NDA KONAKLAMA

Limenas

Limenas, Thassos Adası

Limenas Thassos Adasının kuzeyindeki kasabasıdır. Keramoti’den kalkan arabalı vapurlar Limenas’a yanaşmaktadır. Benim oldukça uzun vakit geçirdiğim bu kasaba konaklamak için favorimdir. Hem ulaşım açısından hemde restoranları ve koyların yakınlığı açısından bu kasaba oldukça sevimli ama bir o kadar da kalabalıktır.

Limenas kasabasının sahil şeridi ufak butik otellerle doludur. Butik otellerin ise tamamı birbirine yakın şehir merkezinde ve merkezdeki her yere yürüme mesafesindedir. Otel tavsiye etmem gerekirse son kaldığım Hotel Galini ‘den çok memnun kalmıştım. Otel araştırması yaparken dikkat etmeniz gereken otopark hizmeti sağlayıp sağlamadığıdır. Yunanistan’ın otopark problemi olduğundan Limenas sahilinde de park edebileceğiniz bir ücretli otoparkı da olmadığından saatlerce araç yeri bakmanız gerekebilir. Hotel Galini’nin sahil kısmında otopark alanı vardır ve kesinlikle bu durumdan çok memnun kalacaksınız.

THASSOS ADASI’NDA NE YENİR

Thassos Adasının merkez kasabası olan Limenas restoranları bakımından her zevke hitap etmektedir. Ziyaretçilerin büyük bir kısmı da Limenas’da konaklayıp buradaki restoranlarda yemek yemeyi tercih ediyorlar.

Simi Restoran

Thassos Adasının en meşhur restoranı Simi‘dir. Bazı yazılarda çok pahalı abartılı ve kalabalık bulanların tersine biz akşam yemeği saatimi akşam 9’a bırakmadığımız için Simi’de saat 7’de yiyeceğim yemekte çok az bir masa ile karşılaşmıştım. Yunanlıların kültüründe akşam yemeği saati 20:30 – 21:00 gibi başladığından restoranlar oldukça kalabalık oluyor. Rezervasyonsuz o saatler arasında Simi ‘ye gitmek isterseniz restoran önünde ciddi bir sıra olduğunu göreceksiniz. Ya bizim gibi erken akşam yemeğinizi yiyeceksiniz ya da mutlaka sabahtan rezervasyonunuzu yaptırıp beachleri keşfetmeye çıkacaksınız.

Simi’nin fiyatları ortalamadır. Yunanistan’ın her yerinde ortalama bu fiyatları doyduğumuzu belirtebilirim. Tadı çok abartıldığı gibi olmasa da gayet memnun kalacağınıza eminim. Hizmet kalitesi çok iyi olup Türkçe menüleri mevcuttur.

Thassian – Doukas Restoran

Limenas, Thassos Adası

Doukas, Simi’den çok daha fazla beğendiğim restorandır. Fiyat performansı Simi ye göre daha ucuz olup ürün kalitesi daha yüksektir. Ancak her sene Thassos adasındaki restoran fikrim değişebiliyor. Restoranların yoğunluğa ne kadar hazırlık yaptıkları ve ya aşçılarını değiştirip değiştirmedikleri ile kalitesinde değişiklikler olabiliyor. Son iki ziyaretimde fikrim değişmediği için burada gönül rahatlığı ile belirtebilir. Yunanistan’da büyük balık yenmesine karşı birisi olarak benim restoranlardaki favorilerim ahtapot, kalamar, karides, kabak kızartma gibi deniz ürünleridir. Doukas restorana geç saatte gitseniz de yer bulabiliyorsunuz.

Karnagio Thassos Beach Bar

Limenas, Thassos Adası

Karnagio, Thassos Adasında gördüğüm ve deneyimlediğim en güzel beach bardır. Türklerin burayı pekte keşfetmediği dönemlerde sır gibi saklardık. Harika manzarası ve görüntüsü olan Karnagio çalışanları da birbirinden kalitelidir. Burada atıştırmalık club sandviç, burger tarzı şeyler yiyebilirsiniz. Çok güzel mojito yapıyorlar, kokteyllerini deneyebilirsiniz. Karnagio romantik ortamı ile tam da kumsalındaki puflara oturup şarap içme mekanı… Gündüz de doyasıya denize girebileceğiniz yer olan bu güzel beach bar sınırlı sayıda oturma yeri olduğundan hızlıca dolabiliyor. Erken gitmekte fayda var 🙂

Panagia Köyünde Çevirme

Panagia Köyü Thassos Adasının görmüş görebileceğiniz en güzel köyüdür. Plajı olmayan Panagia köyü Golden Beach’in sırtlarındadır. Nefis orman tadı ve tepeden deniz manzarası ile köy Türk turistlerinde oldukça sevdiği bir yer haline gelmiştir. Büyük çınar ağacının bulunduğu meydanda çok güzel et restoranları bulunuyor. Meydandaki bu restoranlardan birinde et, tavuk, oğlak çevirme ve kokoreç yiyebilirsiniz. En meşhur çevirmeci ise Elena Restorandır.

THASSOS ADASI’NIN EN GÜZEL PLAJLARI

Marble Beach

Marble Beach, Thassos Adası

İşte Thassos Adasını Maldivler kadar muhteşem görüntüsüne ulaştıran güzel plaj Marble Beach… Thassos adası hakkında verdiğim bilgilerdeki mermer ocakları da işte tam bu harika koyda çıkmaktadır. Kendine özel tesisi olmayan Marble Beach’de şemsiye ve şezlong kiralamasını sezona bağlı olarak yapılabiliyor.

Ulaşımı oldukça sıkıntılı olan Marble Beach’e Limenas’dan 20 dk taşlık ve bol çukurlu bir yoldan giderek ulaşabiliyorsunuz. Mermer ocaklarına yaklaşıldığı için yol çok tozlu oluyor. Marble’a uğramış araçlar bembeyaz kaplı olduğundan Marble’a gittiğiniz otele döndüğünüzde hemen anlaşılıyor 🙂 Aracına kıyamayanlar yola girdikten 5 dk sonra çok pişman olacaklarının garantisini verebilirim.

Koya vardığınızda inanılmaz mavilikte deniz sizi karşılıyor. Plaj normalden çok kalabalık tıklım tıklım.. Sabah erken saatlerde plajı görmeye gitmenizi tavsiye ederim. Tüm gün vakit geçirilebilecek bir plaj değil. Tüm gün vakit geçirmek isteyenler için ise yiyeceğinizi yanınızda getirmelisiniz zira pek satın alabileceğiniz bir yer yok, koy oldukça bakir.

Makryammos Beach

Makryammos Beach, Thassos Adası

Makryammos aslında harika bir koyda konuşlanmış kocaman bir otelin ismidir. Otelde kalmıyorsanız dışarıdan giriş yapıp kumsalda vakit geçirebilirsiniz. Dışarıdan girişlerde ücret uygulaması vardır ve kişi başı 3€ ‘dur. Tesisin içine girdikten sonra şezlong ve şemsiye kiralayıp koyda vakit geçirebilirsiniz. Her şezlong ve şemsiye kitli olup otelde konaklayan misafirlere ücretsizdir. Ancak dışarıdan giriş yapıyorsanız kilidi açabilmek için 2 şezlong 1 şemsiye için ödeme yapmanız gerekir.

Makryammos denizi biraz sığdır. Yürü yürü dizlerinizde seyreden suyun derinleşmesi için baya bir açığa yürümeniz gerekir. Arı istilası olan koylardan birisi olan Makryammos’da şezlongda atıştırma yapmamanızı tavsiye ederim. İçki ve atıştırmalıkları kumsal barından yaparsanız arıların istilasından bir nebze kurtulmuş olabilirsiniz.

La Scala Beach

La Scala Beach, Thassos Adası

La Scala Beach Limenas merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta olan ve Türkler arasında oldukça popüler olan beachtir. Tesis özenli ve güzel olmasının yanında girişi ücretsizdir. Otopark alanı oldukça geniştir ancak sezonda dolup taştığı için erken gitmekte fayda vardır. Girişin ücretsiz olmasının yanında oturacağınız yerin ücretine göre bir şeyler sipariş edip o ücreti yiyecek ve içecek siparişleri ile ödemiş oluyorsunuz. Locada oturabilmek için 100€ luk sipariş vermek gerekip 4-5 kişi rahatlıkla vakit geçirilebiliyor. 2 şezlong 1 şemsiye ücreti için ise 20€ luk sipariş vermek gerekiyor.

Paradise Beach

Paradise Beach, Thassos Adası

Paradise Beach denizi en güzel plajlardan olup favorilerimin içindedir. Denizden çıkmak istemeyeceğiniz bu plajda iki adet ufak tesis vardır. Kumun rengi ve denizin berraklığından etkileneceksiniz. Sığ bir yapısı olmasından dolayı çocuklarınız ile de gönül rahatlığı ile eğlenebilirsiniz.

Giola Lagünü

Giola Lagünü, Thassos Adası

Thassos Adasının tanıtım reklamlarında Giola Lagünü gözümüze hemen çarpıyor. Bir kayanın içinde doğal yollarla oluşmuş bu havuz görünümündeki su birikintisi özellikle turistlerin hemen dikkatini çekiyor. Kayalıkların arasındaki bu güzel doğal havuza ulaşabilmek için oldukça uzun olan toprak yoldan gitmek gerekiyor. Parmak arası terlikleri yolun yürünmesi ayaklarınızı harap edebileceğini hatırlatıp mutlaka spor ayakkabınızla o yolu yürümenizi tavsiye ederim. Ana yolun üzerinde aracınızı park etmenizde sizin ve aracınız için daha doğru olacaktır. Zira jip tipi araçların bile yol üzerindeki çukurları aşmakta oldukça zorlandıklarına bizzat şahit oldum.

Bu kadar uzun mesafe yolu güneş altında yürüyünce zaten Giola’ya vardığınızda kendinizi suyun içine bırakmadan dönemeyeceksiniz. Unutmayın her gidişin bir dönüşü vardır. Dönüş yolu yokuş yukarı olduğundan daha da zorlanıldığının altını çizip su şişenizin yanınızda olmasını tavsiye ederim.

Giola lagünü kayaların üzerinde olduğundan güneşin altında şemsiye olmadan çokta vakit geçirilecek bir yer olduğunu düşünmüyorum. Birde resimlerde görünen bu doğal güzellik turist akınına uğruyor ve havuzun için insan dolu oluyor. Bu bilgileri önceden aldığınız için şanslısınız. Onca yolu yürümeden önce bilin diye söylüyorum 🙂

Aliki Beach

Aliki Beach, Thassos Adası

Aliki Beach görülmesi gereken diğer favori plajlardandır. Özellikle tekne ile seyahatlerde ilk görülmesi gereken plajdır. Koya girdiğiniz an tüm rüzgarın kesilmesi ve müthiş bir dinginlik sizi karşılayacaktır. Kumsalı biraz dar ve kısa olması sebebi ile yan yana bitişmiş şezlonglar rahatsız etse de denizin mavisi sizi oldukça etkileyecektir. Kumsalın yanında bulunan tesislerde öğlen yemeği için mola verebilirsiniz. Şezlonglar bu tesislerden bağımsız olup her bir şemsiye ve şezlongun ayrı ücreti vardır.

Golden Beach

Golden Beach, Thassos Adası

Golden Beachi Eylül ayında ziyaret etmem sebebi ile oldukça rüzgarlı bir kumsaldır. Adanın en rüzgar alan bölgesinde olması sebebi ile sezonda gidilmesi tercih sebebi olmalıdır. Kumunun altın sarısı olması diğer plajlara nazaran farklıdır. Genişlik olarak ise gördüğüm en büyük plajdı diyebilirim.