nocomments

Coronavirus ve Seyahat

Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri seyahat etme seçeneğimiz rafa kalmış gözüküyordu. 2020 yılının sonlarına gelinmesiyle birlikte ülkelere girişler açılıp bazı kriterlere uyulması halinde seyahat etme şansımız oluşmuş oldu. Hava yollarının açılmasıyla uçak ile seyahat etmek için bazı şartları yerine getirmemiz gerekiyor. Ana lokasyonların seyahat kısıtlamaları ile ilgili kriterleri yazımdan inceleyebilirsiniz.

Koronavirüs (COVID-19) Döneminde Seyahat Şartları

HES Kodu Uygulaması:

TC. vatandaşları ve TC yabancı kimliğine sahip vatandaşlarının tümü Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar mobil uygulamasından ya da edevlet üzerinden HES kodunu alarak hava alanına gitmeleri zorunludur.

Yabancı uyruklu vatandaşların HES kodu alma zorunluğu yoktur. 3 yaşından gün almamış bebekler için HES kodu alma zorunluğu yoktur.

HES kodu yalnızca yurt içi seyahatlerde istenecek olup yurt dışı seyahatlerinde HES kodu uygulaması yoktur. Yurt içinde aktarmalı olarak yurt dışına uçuşu olan vatandaşlar için 24 saati geçmesi durumunda HES kodu talep edilmektedir.

65 yaş üstü vatandaşlar için;

Seyahat İzin Belgesi’ni almaları gerekir. Bu belgeyi temin ettikten sonra seyahatinden 24 saat öncesi olmak şartı ile HES kodunu almak zorundadır.

Maske Zorunluluğu:

Tüm seyahat süresinde maske takma zorunluluğu vardır. Bebeklerin (0-2 yaş) boğulma riski olduğundan maske takılmamalıdır. 6 yaşa kadar çocukların maske takması zorunlu değildir (İsteğe bağlıdır).

Ateş Ölçümü Uygulaması:

Seyahat öncesi ateş ölçümü yapılıp 38 derece ve üzeri ateşi olan vatandaşların seyahat etmesine izin verilmemektedir.

ABD – Amerika Birleşik Devletleri

TC vatandaşları ABD’ye seyahat edebiliyorlar. Yolcuların varış sonrası evlerinde 14 gün karantina uygulamaları öneriliyor. PCR testi istenmiyor. New York eyaletine seyahat edecek TC vatandaşlarından form doldurması talep ediliyor. Form online üzerinden buradan doldurulabiliyor. Massachusetts eyaletine seyahat edecek TC vatandaşlarının da buradan online form doldurmaları isteniyor.

Birleşik Krallık

TC vatandaşları Birleşik Krallığa seyahat edebiliyorlar. 5 Ekim itibari ile yolcuların varış sonrası 14 gün karantina zorunluluğu gelebilir. PCR testi istenmiyor. Ancak İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’e göre farklı güncellemeler gelebilir. Hangi ülkeye seyahat edecekseniz mutlaka web sitesinden kontrol ediniz. Birleşik Krallığa seyahat edecek olan TC vatandaşlarından form doldurması talep ediliyor. Form online üzerinden buradan doldurulabiliyor.

Rusya

TC vatandaşları Rusya’ya seyahat edebiliyorlar. Karantina uygulaması olmuyor. PCR testi isteniyor. Yolcuların varıştan en fazla 72 saat önce düzenlenmiş negatif sonuçlu COVID-19 PCR testi İngilizce veya Rusça olacak şekilde sunulması isteniyor. Rusya’ya seyahat edecek olan TC vatandaşlarından uçakta dağıtılan 1 adet formun doldurması ve yetkililere teslim edilmesi talep ediliyor.