nocomments

Miami Gezilecek Yerler

Amerika Birleşik Devlet’lerinin Güney eyaletlerinden Florida’ya bağlı Miami şehri en popüler tatil noktalarından birisi olma özelliğini taşımaktadır. Özellikler Avrupalı ziyaretçi akınına uğrayan Miami’nin renkli plajları, eşsiz okyanus ve kumlarının rengi ile ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır. Eğlenceli plaj hayatının yanı sıra sanatın sokakta yaşandığı bu güzel şehri keşfetmeniz için Miami’de gezilecek yerleri sizler için listeledim.

Miami Beach & South Beach

Miami Beach, FL

Miami denince akla gelen o harika sahiller, turistik açıdan da en popüler adacık olan Miami Beach ilk görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Sahile paralel otellerin sıralandığı kocaman bir sahil parkının arkasında en ünlü caddelerinden bir tanesinin olduğu o harika beyaz kumu ve turkuaz mavisi okyanusu Miami Beach’de bulabilirsiniz. Miami Beach denince ise akla gelen en popüler plajların başında South Beach geliyor. Güney sahili olarak bilinen bu plajda kumsalların kalabalık eğlencenin bol olduğu ama bir o kadar da fiyatların pahalı olduğu yer olduğunu söyleyebilirim.

Otel önerisi herkese göre değişeceğinden dolayı artık bütçe ön planda olduğundan South Beach’de ev kiralamanın daha uyguna gelebileceğini söyleyebilirim. Okyanus manzaralı otelleri tercih edecek olanlar ise kesenin ağzını açmaları gerekecektir.

Sahil otellerinde konaklamayanlar için plajdaki şezlong ve şemsiye için ücretlidir. 2 şezlong 1 şemsiye ücreti ortalama $80 olarak fiyatlandırılabiliyor. Miami tropik bir bölgede olduğundan şemsiyesiz güneşlenmeyi aman aklınızdan bir geçirmeyin. Colins Ave üzerindeki marketlerden hemen bir şemsiye edinin derim.

Ocean Drive

Ocean Drive, Miami Beach

Miami’nin en popüler caddesi olan Ocean Drive rengarenk otel ve restoran manzaralarından tam okyanus manzaralı olarak konumlanmıştır. Cadde üzerindeki oteller oldukça popüler olup biraz daha butik otel konseptindedir. Otellerin altındaki bulunan şık restoranlar ve barlar oldukça hareketli olup çeşitli Miami kokteyllerini deneyip keyifle öğlen atıştırmanızı yapabileceğiniz türdendir. Akşam ise canlı performanslara sahne olan bir çok mekan olup dansçıları izleyerek bir şeyler yudumlayabilirsiniz.

Lincoln Road

Lincoln Road, Miami Beach

Miami Beach’in alışveriş ve gastronomi merkezi olarak anılan Lincoln Road tamamıyla yayalara özel olarak tasarlanmıştır. Araç trafiğine kapalı olan Lincoln Road Ocean Drive’a bir kaç blok kuzey tarafında olup 7-8 blok halinde devam eden oldukça şık yemek ve alışveriş alanıdır. Karşılıklı bir çok alışveriş mağazasını barındıran yolda tercihinize göre gidebileceğiniz şık kafe ve restoranlarda oturabilir, oldukça meşhur olan dondurmanın tadına park alanında bakabilirsiniz.

Art Deco District

Miami Beach, FL

Art Deco District, Miami Beach’de Ocean Drive’ın doğusunda 11. ve 14. caddeler arasında yoğun olarak bulunan ve Architectural District ya da Old Miami Beach Historic District olarak bilinen bölgedir.

Albert Anis, Murray Dixon, Charles Greco gibi ünlü mimarların tasarladığı 960 ev Ulusal Tarihi Binalar Tescili listesine dahil edilmiştir. Art Deco District turistik olarak da yoğun ilgi görmektedir.

Little Havana

Miami Beach, FL

Little Havana, Küba severlerin adeta Miami’deki buluşma noktası haline gelmiştir. Bölgede yaşayanların neredeyse tamamı Orta ve Güney Amerika’dan göç edenlerden oluşmaktadır. Hal böyle olunca Küba’ya gitmeye gerek olmadan küçük bir versiyonunu Little Havana’da hissedebilirsiniz.

Bölgede egzotik yemeklerin tadına bakabilir, eğlenceli ve renkli karnavallara tanıklık edebilirsiniz. Resim sergileri ve kalabalık restoranlarıyla meşhur bölge de puro içen Kübalılarla karşılaştığınızı düşünebilirsiniz. Calle Ocho (SW 8. Cadde) etkinliğine katılabilir, tarihi Tower Theater sinemasında İspanyolca filmler izleyebilirsiniz. Hatta Kültürel Cuma etkinliğine katılıp bölgeye özel sergileri gezebilirsiniz.

Bayside Marketplace

Miami Beach, FL

Miami Bayside Marketplace, iki katlı açık hava alışveriş merkezidir. Miami şehri yat limanın yanında bulunan Bayside oldukça yoğun ziyaret edilen bir merkezdir. Eskiden yat limanı olan Bayside sonradan düzenlenmiş ve alışveriş cazibe merkezi haline dönüştürülmüştür.

Bayside marketplaca içerisinde 150’ye yakın alışveriş mağazası ve 30’dan fazla restoran/kafe/bar konsepti vardır. Alışveriş ve yeme-içme konsepti dışında bir çok tur etkinliği de mevuttur. Tekne kiralama, canlı müzik gibi bir çok seçenekle harika vakit geçirebilirsiniz.

Adres: 401 Biscayne Blvd, Miami, FL 33132

Wynwood Walls

Miami Beach, FL

Eskiden depo olarak kullanılan alanı sokak sanatçılarının duvarların tamamını farklı resimlerle boyaması ile Wynwood Walls ortaya çıkmıştır.

İsviçre’nin Basel kentinde yapılan sanat fuarı olan Art Basel Florida ayağı Miami Beach’de Wynwood Walls’da gerçekleşmektedir. Fuarın bir diğer ayağı ise Hong Kong’dadır. Fuar kapsamında belirli sürelerle duvarlardaki resimler değiştirilen eşsiz koleksiyon sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Wynwood Art Walk adı verilen etkinliğe denk gelirseniz birbirinden özel sergileri gezme fırsatı yakalayabilirsiniz. Her ayın ikinci Cumartesi gerçekleştirilen etkinlik kapsamında bir çok konserler verilip ilginç alışveriş tezgahlarını gezme şansı elde edebilirsiniz.

Everglades National Park

Everglades National Park, FL

Everglades National Park yaklaşık 650 bin metre kare alanı kaplaması ile Amerika’nın üçüncü en büyük koruma alanı olan ulusal park özelliğine sahiptir. Miami Beach’e 50 km uzaklıkta olan parkta bir çok aktivite yapılabilir. En meşhur aktivitesi timsahlarla yapılan tekne turudur.

Mississippi nehrinin doğusunda kalan en büyük tropikal vahşi doğa hayatına sahip Everglades Ulusal Park her yıl ortalama bir milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Everglades Ulusal Park’ında gelgitler sonucu oluşmuş mangrov türü ağaçlar arasında yürüyüş yapabilir, flamingo türünün yaşadığı mevkide kampın tadını çıkartabilirsiniz.

Vizcaya Museum and Gardens

Vizcaya, FL

Vizcaya Florida’nın Coconut Grove semtinde bulunan işadamı James Deering’in eski villası ve mülküdür. Vizcaya malikanesi 20. yüzyıl başlarında İtalyan Rönesans ve Akdeniz Revival mimarisinden esinlenerek tasarlanmıştır. Yapıda Barok unsurlarına da rastlanmaktadır. Günümüzde ise Miami belediyesi halka açık olan Vizcaya Müzesi ve Bahçelerinin mülk sahibidir.

Vizcaya, villa, bahçe ve ormanı ile birlikte yaklaşık 50 dönümlük alana sahiptir. Villanın müzesinde 15. ve 19. yüzyıllar arasında Avrupa’dan gelmiş çok sayıda antika ile dekore edilmiş ve birbirinden farklı mimari yapıda olan odaları mevcuttur. Günümüzde müze olan bu odalar ziyaretçilere açılmıştır. Villa içerisinde özel resim sergileri yapılmakla birlikte İtalyan esintileri olan bahçesi düğünlere ve çeşitli özel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Vizcaya giriş ücretleri; yetişkin girişi $22, çocuk girişi (6-12 yaş arası) $10, 5 yaş ve altındaki çocuklar her zaman ücretsizdir. İndirimli fiyatları ve ücretsiz yararlanılan tur opsiyonlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Ziyaret Günleri: Perşembe – Pazartesi günüdür.
Ziyaret Saatleri: 9:30 – 16:30
Vizcaya; Salı, Çarşamba, Şükran Günü ve Noel Günü kapalıdır.

Adres: 3251 S Miami Ave, Miami, FL 33129, ABD

Fairchild Tropical Botanic Garden

Fairchild Tropical Botanic Garden, FL

Fairchild Tropical Botanic Garden, nadir bulunan tropik bitki koleksiyonuna sahip 38 hektarlık bir botanik bahçesidir. Coral Gables’de bulunan Fairchild 1938 yılında halka açılmıştır. Fairchild biyo çeşitliliği koru amaçlı kurulan bir müze, laboratuvar ve öğrenme merkezidir.

Fairchild, nesli tükenmekte olan bitkileri korumak amaçlı yapılan çalışmalarda Miami’deki bir çok üniversite ile ortak olarak çalışmaktadır. Hatırı sayılır üyeye sahip olan botanik bahçe yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır.

Nadide görülen bitkileri ziyaret edip sessiz ortamda huzurlu vakit geçirebilirsiniz. Bünyesinde bir çok resim sergisine, bahçe düğün etkinliğine ev sahipliği yapan botanik bahçede ayrıca mevsimsel etkinlikler ve festivaller düzenlenmektedir. Çikolata Festivali, Kelebek Festivali, Yemek ve Bahçe Festivali bunlardan sadece bir kaç tanesidir.

Fiarchild giriş ücretleri; yetişkin girişi $25, çocuk girişi (6-17 yaş arası) $12, 5 yaş ve altındaki çocuklar ücretsizdir. İndirimli fiyatları ve ücretsiz yararlanılan tur opsiyonlarını buradan inceleyebilirsiniz. Ziyaret saatleri her gün 10:00 – 16:00 arasındadır.

Adres: 10901 Old Cutler Rd, Coral Gables, FL 33156, ABD

Bayfront Park

Kaynak: miamiandbeaches.com

Bayfront Park, Miami şehir merkezinde 32 dönümlük alana kurulmuş halka açık bir çok park aktivitesinin yapılabileceği bir merkezdir. Dinlenmek, oynamak veya egzersiz yapmak isteyen aileler için mükemmel olan bu ikonik parkta açık çim alanlar, dolambaçlı yürüyüş yolları, kumlu bir plaj alanı, özel etkinlik aydınlatmalı performans mekanları ve VIP oturma alanları vardır.

Temiz havada gezmekten keyif alıyorsanız palmiye ve meşe ağaçlarıyla kaplı körfez kıyısında dolaşıp bisiklete binebilir veya parkın çok sayıdaki çimenli alanlarından birinde dinlenebilirsiniz. Alışveriş yapmaktan hoşlanıyorsanız, pek çok popüler mağaza, restoran ve barın bulunduğu deniz kenarında açık hava alışveriş merkezi olan Bayside Marketplace’e kadar körfez yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz.

Freedom Tower

Özgürlük Kulesi, Miami

Özgürlük Kulesi’ni ziyaret etmek Miami’de zaman kapsülünü ziyaret etmeye benziyor. Akdeniz tarzında olan Özgürlük kulesi, Miami Dade College Wolfson Kampüsü’nün bir parçasıdır. Biscayne Bulvarı’nın batı tarafında inşa edilen Özgürlük Kulesi, American Airlines Arena’ya ve Bayside Marketplace’e bakmaktadır. Geçmiş tarihi boyunca, birçok amaç için kullanılan kule günümüzde Miami Dade College Sanat ve Tasarım Müzesi’ne ev sahipliği yapıp ziyaretçilerine geniş bir sanat koleksiyonunu ile kültürel, tarihi ve eğitici sergilere erişim sağlamaktadır.

Adres: 600 Biscayne Blvd, Miami, FL 33132, ABD

Miami Seaquarium

Miami Deniz Akvaryumu

Miami Deniz Akvaryumu, Florida eyaletinin en büyük okyanus akvaryumlarından bir tanesidir. 1955 yılında kurulan Seaquarium Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski akvaryumu özelliğini taşımakla birlikte dünyanın en büyük deniz canlısını barındıran akvaryumlarının başında gelmektedir. Bu dev okyanus akvaryumu 400 balık türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Miami deniz akvaryumunun içinde vatozundan tutun deniz kaplumbağalarının yanında, küçük tropik balıklar bulunur. Bu ufak balıklar harici köpek balığı, yunuslar, foklar gibi iri balık türlerine de ev sahipliği yapan okyanus akvaryumunda iri balıklarla bir çok gösteri düzenlenir. Giriş ücretleri katılacak programa göre farklılık gösterip akvaryum içerisinde bir çok sergi düzenlenir. Yunus balıkları ile yüzmek $219, yunuslarla yüzmeden oyun oynamak $159, foklarla yüzmek $139 gibi bir çok seçenek vardır. Bu fiyatlar yıl sonu tatillerinde indirime girebilir, 9 yaşından küçük çocuklar için indirim olabilir. Güncel tüm etkinlikleri incelemek için burayı tıklayınız.

Akvaryumdaki aktiviteler dışında gösteri izlemek ve akvaryumu gezmek için sadece giriş ücreti ödemek yeterli oluyor. Akvaryumun bir çok aktivitesinden yararlanmak için pass (geçiş) özelliği de mevcuttur. Yetişkin girişi $50, çocuk girişi (3-9 yaş arası) $40‘dır. Tüm fiyatları buradan inceleyebilirsiniz. Biletleri online alırsanız indirim uygulanacaktır.

Adres: 4400 Rickenbacker Causeway, Miami, FL 33149, ABD

Children’s Museum

Miami Çocuk Müzesi

Miami Çocuk Müzesi, Watson Adası’nda kar amacı gütmeyen bir eğitim kurumudur. 1983’te kurulan 56.500 metre karelik müzede, 14 kalıcı galeri, okul öncesi sınıflar, veli/öğretmen araştırma merkezi, eğitici hediyelik eşya dükkanı, 200 kişilik konferans salonu ve Subway restoranı bulunuyor.

Müze yüzlerce iki dilli, interaktif sergiler bulunuyor; sanat, kültür, topluluk ve iletişimle ilgili programlar, sınıflar ve öğrenme materyalleri gibi. Çocuklu ailelerin oldukça tercih etti bu eğitici müzeyi gezmek ise giriş ücreti $22, bebekler (1 yaşın altında) ücretsizdir. Güncel bilgileri buradan inceleyebilirsiniz. Müzeye ulaşım için Metrobus S hattını kullanabilirsiniz.

Adres:  980 MacArthur Causeway, Miami, FL 33132, ABD

Miami Hayvanat Bahçesi

Zoo Miami

Florida’nın en büyük hayvanat bahçesi olan Zoo Miami ilk olarak 1948’de kurulmuştur. Amerika kıtasındaki tek tropikal hayvanat bahçesi olan Miami Hayvanat Bahçesi, yaklaşık 750 dönümlük (304 hektar) alanda 3.000’den fazla hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Eğer hayvanat bahçesi içerisindeki yollarda yürünürse yaklaşık 5 km’dir.

Zoo Miami 100’den fazla sergiye ev sahipliği yapmaktadır. Hayvanat bahçesi içerisinde beş ana sergi bölümü vardır: Florida: Mission Everglades, Asya, Afrika, Amazon ve Ötesi, ve Avustralya. Hayvanat bahçesinin arazisinin etrafında, klimalı bir raylı sistem bulunur. Raylı sistem sayesinde her gün anlatımlı tramvay gezileri ve rehberli turlar düzenlenir.

Yetişkin girişi $23, çocuk girişi (3-12 yaş arası) $19, 2 yaş ve altı çocuklar ücretsizdir. Tüm fiyatları buradan inceleyebilirsiniz. Ziyaret saatleri 10:00 – 17:00 arasındadır.

Adres: 12400 SW 152nd St, Miami, FL 33177, ABD

Jungle Island

Jungle Island, FL

Jungle Island eski adıyla Parrot Island yani Papağan Adası, Miami Watson Adasın’da bulunan bir eko-macera parkıdır. Parkın içerisinde su kaydırakları, açık hava rüzgar tüneli uçuş deneyimi, çelik halatla kayma deneyimi, kaçış odaları gibi bir çok aktivite vardır. Su parkında engelli parkurlar, kaydıraklar ve bir tırmanma duvarı bulunur. 18 dönümlük alana sahip olan parkta 3000’den fazla havyan vardır ve bu hayvanların 1000 tanesinden fazlası da papağandır.

Jungle Island’ın sahil kısmında Joia Beach oldukça şık restoranları ve beach clubı ile hizmeti vermektedir. Jungle Island aynı zamanda özel etkinliklere, düğün ve kutlamalara da ev sahipliği yapmaktadır.

Yetişkin girişi $50 dır. Tüm fiyatları buradan inceleyebilirsiniz. Ziyaret saatleri 10:00 – 17:00 arasındadır.

Adres: 1111 Parrot Jungle Trail, Miami, FL 33132, ABD

Coral Gables

Coral Gables, Miami

Miami’de Coral Gables planlı olarak geliştirilen bir yerleşim bölgesidir. Düzgün mimarisi ve zengin yapısı ile ziyaretçilerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Mimarisinin güzelliği ile ziyaretçilere bir çok gezi alternatifi sunmakla birlikte alışveriş severler için bolca ziyaret noktasına sahiptir. Miami şehir merkezine oldukça yakın olması ile birlikte konaklama olarak sıklıkla tercih edilen bir bölgedir.

Havuzları, restoranları ve daha bir çok aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Coral Gables hakkında daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Spanish Monastery

Spanish Monastery, Miami

Spanish Monastery, MS 1133 yılında İspanya’nın kuzeyinde Sacramenia’da inşa edilmiştir. Manastır olarak inşaa edilen ve Akdeniz mimarisinin tüm esintilerine sahip olan bu yapı 1925 yılında taştan parçalara ayrılmış, koruyucu samanla bağlanmış, 11.000’den fazla tahta sandıkta paketlenmiş, kimlik numarası verilmiş olarak İspanya’dan ABD’ye gönderilmiştir. Bu taşınma sonrası koleksiyon sahibinin mali kriz yaşamasıyla 26 yıl boyunca bu dev sandıklar New York Brooklyn’de bir depoda beklemiştir. Koleksiyonerin ölümü sonrası 1952 yılından sonra tursitik cazibe merkezi olması adına 2 girişimci koleksiyonu satın aldı. Bu eşsiz manastırı tekrar birleştirmek 19 ay sürdü ve 20 minyon dolara mal oldu. 1964 yılında tekrar satılan eşsiz manastır Florida Piskoposuna sunuldu ve günümüzde hafta içi ve Pazar günleri hem İngilizce hem de İspanyolca olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Soanish Monastery tarihi esintilerini hiç kaybetmemiz olmasında dolayı düğün organizasyonlarının da göz bebeği haline gelmiştir. Tarihin Akdeniz rüyası olan bu eşsiz mimari eşliğinde yapılan törenler ise katılımcılara muhteşem bir deneyim sunmaktadır. Turistik olarak ziyaretçilerine ev sahipliği yapan bu yapıyı gezip tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Yetişkin girişi $10 ‘dır. Tüm fiyatları buradan inceleyebilirsiniz. Ziyaret saatleri 10:00 – 16:30 arasındadır.

Adres: 16711 W Dixie Hwy, North Miami Beach, FL 33160, ABD

American Airlines Arena

American Airlines Area

American Airlines Area, Miami’nin spor ve etkinliklerine ev sahipliği yapan stadyumudur. NBA takımlarından Miami Heat’in evi niteliğinden olup takımın basketbol müsabakalarına ev sahipliği yapmaktadır. Amerikalılar için oldukça önemli olan basketbol maçlarına tatiliniz süresince denk gelirseniz mutlaka bu eşsiz atmosferi deneyimlemenizi tavsiye ederim.

Yaz aylarında ise basketbol ligi bittiğindi oldukça sık bir şekilde konserlere ev sahipliği yapan American Airlines Area’da tatilinizi planlamadan önce konser listesini kontrol ederseniz, bilet bulup dünya devlerini canlı dinleme şansını yakalayabilirsiniz. Beyonce, Rihanna, Lady Gaga, gibi bir çok ünlü turları kapsamında mutlaka Miami’ye uğrayacaklarının garantisini verebilirim.

Adres: 601 Biscayne Blvd, Miami, FL 33132, ABD

Key West

Key West, FL

Miami’ye bağlı adalardan birisi olan Key West, Miami ana karasına köprü ile bağlıdır. Amerika’nın en güney ucu olma özelliğine sahip Key West’te ise görülmeye değer plajlar vardır. Key West hareketli eğlence hayatı ve incecik bembeyaz kumları ile tam bir tatil deneyimine sahip olmanıza sağlayacak olağanüstü bir adadır. Miami’nin kalabalığından kaçanların ilk noktası olan Key West’e uğrayıp huzur dolabilirsiniz.